Ενεργοί πολίτες ετών 7

Νοέ 202129

Την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021 εκπαιδευτικοί και μαθητές της Β΄ τάξης του 2ου και 3ου Δημοτικού Σχολείου Γαζίου στo πλαίσιο του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων και της ενότητας Ευ Ζην με τίτλο «Η συνοικία μου τόπος μάθησης και δημιουργίας…» διεξήγαγαν το 7ο βιωματικό εργαστήριο με τίτλο «Ενεργοί πολίτες, πόλη χωρίς λύπες!».

Πιο συγκεκριμένα περιηγήθηκαν στην περιοχή γύρω από το σχολείο, με σκοπό να εντοπίσουν και να καταγράψουν τα προβλήματα που υπάρχουν στην περιοχή, όσον αφορά σε ζημιές που έχουν γίνει στους δρόμους, στο πάρκο της συνοικίας μας και έξω από τον χώρο του σχολείου. Επιπλέον, συζήτησαν με καταστηματάρχες τις συνοικίας μας σχετικά με το αν υπάρχουν προβλήματα για τα οποία θα ήθελαν να μεριμνήσει ο Δήμος Γαζίου.

Έπειτα, ως υπεύθυνοι και ενεργοί πολίτες, που ενδιαφέρονται για το κοινό καλό, να δηλώσουν ό,τι έχουν καταγράψει στις αρχές της τοπικής αυτοδιοίκησης, ώστε να δρομολογηθούν οι διαδικασίες και να λυθούν τα προβλήματα. Μέσα από αυτή τη δράση οι μικροί πολίτες μας ανέπτυξαν την δεξιότητα της πολιτειότητας και φυσικά έκαναν τις δασκάλες τους περήφανες για τους υπεύθυνους μαθητές τους!

1 censored

Καταγραφή προβλημάτων από τους μαθητές έξω από τον χώρο του σχολείου.

2 censored

Καταγραφή προβλημάτων από τους μαθητές  στους δρόμους της συνοικίας μας.

3 censored

Συνομιλία με επαγγελματίες της περιοχής σχετικά με προβλήματα που αντιμετωπίζουν ως επαγγελματίες της περιοχής.

4 censored
4 censored 1

Καταγραφή προβλημάτων από τους μαθητές στο χώρο του πάρκου της περιοχής.

Δασκάλες περήφανες για τους μαθητές τους!

από κάτω από: Εργαστήρια Δεξιοτήτων| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενεργοί πολίτες ετών 7

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Νοέμβριος 2021