Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Ετήσιο σχέδιο δράσης

Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2021.2022

ΠΡΑΚΤΙΚΟ 8/24-9-2021

Σήμερα, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:15, συνήλθε σε ειδική συνεδρίαση ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Γαλατσίου σύμφωνα με όσα προβλέπονται στην Υ.Α. 94236/ΓΔ4/29-7-2021 «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση με θέμα:

«Καθορισμός του ετήσιου σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας αναφορικά με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων»

Κατόπιν της σχετικής προετοιμασίας για τη διαμόρφωση του Σχεδίου Δράσης της Σχολικής Μονάδας, ο σύλλογος διδασκόντων αποφάσισε:

• Προκειμένου να σχεδιάσουμε το ετήσιο Σχέδιο Δράσης του σχολείου μας ακολουθήσαμε τα βασικά βήματα του στρατηγικού σχεδιασμού. Το όραμα του 3ου Δημοτικού Σχολείου Γαλατσίου είναι η δημιουργία ενός σύγχρονου ανοικτού σχολείου που ανταποκρίνεται στις νέες εκπαιδευτικές ανάγκες του 21ου αιώνα, θέτοντας τον μαθητή στο επίκεντρο των αλλαγών και σκοπεύοντας στη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης.

• Βασικό εργαλείο η συνεργασία, η επίλυση προβλημάτων, η ευαισθησία για το περιβάλλον – αειφορία, η ψηφιακή εγγραμματοσύνη μέσα σε ένα πλαίσιο αλληλεγγύης και ομαδικού πνεύματος.

• Στόχος μας η προετοιμασία των μαθητών μας ώστε να γίνουν οι αυριανοί ενεργοί πολίτες, υπεύθυνοι, κριτικά σκεπτόμενοι και ικανοί να ανταποκριθούν και να συμμετέχουν στις απαιτήσεις των καιρών τους τόσο σε τοπικό όσο και ευρωπαϊκό επίπεδο.

• Για την ικανοποίηση των παραπάνω στόχων αποφασίστηκαν τα παρακάτω σχετικά με τις 4 Θεματικές ενότητες:

Ζω καλύτερα - Ευ ζην

1. ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ

Τάξη Τίτλος Εργαστηρίου
Α’ Τάξη: Εγώ και οι συμμαθητές μου ενεργά μέλη του σχολείου, της οικογένειας, της κοινωνίας
Β’ Τάξη: Δρω και προλαμβάνω … και τη ψυχική υγεία μου λαμβάνω
Γ’ Τάξη: Το σώμα μου γνωρίζω, το αγαπώ και το φροντίζω
Δ’ Τάξη: Το νησί της Ασφάλειας
Ε’ Τάξη: Υπερβολική ενασχόληση με το Διαδίκτυο
Στ’ Τάξη: Σωματοφύλακες “εν δράσει”: Ανακαλύπτω το σώμα μου, οριοθετώ τον προσωπικό μου χώρο
Φροντίζω το Περιβάλλον

2. ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ