11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024″

Με σύμμαχο τον ζεστό καιρό και τη διάθεσή μας γιορτάσαμε σήμερα την “11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024” με την οργάνωση ομαδικών δραστηριοτήτων για την ενθάρρυνση της συνεργασίας, της κοινωνικοποίησης και της διασκέδασης των παιδιών ώστε να αγαπήσουν την άσκηση και να την ενσωματώσουν στην καθημερινή ζωή τους. Οι δραστηριότητες διοργανώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής του 2ου και 3ου Δημ Σχ Ελασσόνας κ. Γ. Βαρνά, Π. Καλαμπούκα και Α. Καζάνα.

Α6Α5Α4Α3

Αγιασμός σχολικού έτους 2024-2025

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για το σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου στις 9:00 π. μ. Κατόπιν τα παιδιά θα εισέλθουν στις αίθουσες, θα παραλάβουν τα βιβλία και θα αποχωρήσουν στις 9:45 π.μ.

Καλή σχολική χρόνια με υγεία και δύναμη!

Η Διευθύντρια του σχολείου

Πολύχρωμες σχολικές αναμνήσεις

Την Τρίτη 4 Ιουνίου 2024  πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία  στην αίθουσα Β. Φαρμάκη η γιορτή για τη λήξη του σχολικού έτους, η οποία ήταν αφιερωμένη στα παιδιά της ΣΤ τάξης,  με την παρουσία γονέων και κηδεμόνων. Η Γ τάξη και το Τμήμα Ένταξης παρουσίασαν το θεατρικό «Το χαρούμενο λιβάδι» στο πλαίσιο προγράμματος για τη διαφορετικότητα, ενώ η Δ τάξη παρουσίασε αξέχαστες ατάκες και μουσική του Ελληνικού Κινηματογράφου. Η Ε τάξη κατόπιν  παρουσίασε θεατρικό για τα ήθη τα  έθιμα και τα επαγγέλματα που χάθηκαν ή άλλαξαν στην πορεία.  Το ΣΤ2  τμήμα μας αποχαιρέτησε με το θεατρικό «Τα ξεφτέρια» και το ΣΤ1  με σκέψεις και συναισθήματα για το σχολείο. Στη γιορτή μας τίμησαν με την παρουσία τους  εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων,  ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Δημοσθένης Χατζηλέλεκας και ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Δημήτρης Αβρανάς.  Ευχόμαστε σε όλους ένα χαρούμενο και ξένοιαστο  καλοκαίρι!

γιορτη 10

γιορτη 1 γιορτη 2 γιορτη 3 γιορτη 5 γιορτη 6 γιορτη 7 γιορτη 8 γιορτη 9    γιορτη 11

Πραγματοποίηση ομιλίας από τη Σχολική Ψυχολόγο κ. Σοφού Ειρήνη

Ενημερωτική συνάντηση – ομιλία με τη συμμετοχή γονέων/κηδεμόνων, εκπαιδευτικών  και την παρουσία του κ. Δημοσθένη Χατζηλέλεκα Σχολικού Συμβούλου,  έγινε στον χώρο του σχολείου, την Τρίτη 28 Μα’ϊου 2024  με θέμα : Διάσπαση Ελλειμματικής προσοχής – Υπερκινητικότητα, Προβλήματα συμπεριφοράς και η διαχείρισή τους  από τη ψυχολόγο του σχολείου μας κ. Σοφού Ειρήνη –  Σχολική Ψυχολόγο – Ειδική Παιδαγωγό  Msc.

eirhnh3 eirhnh 1    eirhnh5 1

Γιορτή για τη λήξη του σχολικού έτους.

Σας προσκαλούμε στην τελική εκδήλωση του σχολείου μας με τίτλο “Πολύχρωμες Σχολικές αναμνήσεις” , την Τρίτη 4 Ιουνίου στις 9:00 π.μ., στην αίθουσα Β. Φαρμάκη για να αποχαιρετίσουμε όλοι μαζί τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης που αποφοιτούν από το σχολείο μας.

προσκληση1 προσκλση 2

Εκδήλωση αφιέρωμα στη γιορτή της μητέρας.

Την Τρίτη 22 Μα’ί’ου 2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας  η Συγγραφέας – Νηπιαγωγός και πρώην Σχολική Σύμβουλος κ.  Βασιλική Ματούλα Παπαθανασίου, προσκεκλημένη από τη Διευθύντρια και τον Σύλλογο Διδασκόντων, σε μία γιορτή αφιερωμένη στη γιορτή της μητέρας. Η κ.  Ματούλα Παπαθανασίου μίλησε στις τάξεις Δ, Ε, και ΣΤ για τη γιορτή της μητέρας και για το βιβλίο της με τίτλο “Σ’ αγαπώ” το οποίο είναι αφιερωμένο στην αγάπη και την  ενσυναίσθηση. Οι μαθητές/ μαθήτριες της Δ τάξης πλαισίωσαν τη γιορτή με τραγούδια και ποιήματα.

giorti2      giorti

play

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-2024 η Δ τάξη του σχολείου μας υλοποίησε έργο Etwinning με τίτλο ” Lets Play Together. Πατώντας τον σύνδεσμο μπορείτε να δείτε μία συνεργατική εργασία που παρουσιάζει έργα των συνεργαζόμενων σχολείων.