Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη για το σχολ. έτος 2021-22

Οι εγγραφές στην Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου  για το σχολικό έτος 2021-22 θα πραγματοποιηθούν από 01 έως 20 Μαρτίου 2021, για μαθητές/ήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως 31-12-2015. Σύμφωνα με την  εγκύκλιο εγγραφών που απεστάλη στις Σχολικές Μονάδες από το ΥΠΑΙΘ, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:

1. Συμπλήρωση Αίτησης (χορηγείται από το σχολείο).
  2. Βεβαίωση φοίτησης σε νηπιαγωγείο.
  3. Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  4. Αστυνομική ταυτότητα ή άλλο επίσημο έγγραφο, που να πιστοποιεί την ταυτοπροσωπία του γονέα ή του κηδεμόνα που θα κάνει την αίτηση.
  5. Αποδεικτικό στοιχείο  (λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, κ.λ.π.) ή άλλο επίσημο έγγραφο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/ήτριας.
  6. Ατομικό Δελτίο Υγείας συμπληρωμένο από Ιατρό. Το έντυπο αυτό είναι απαραίτητο για το μάθημα της Σχολικής Φυσικής Αγωγής και θα πρέπει να προσκομιστεί μέχρι την έναρξη των μαθημάτων το Σεπτέμβριο (Α.Δ.Υ.Μ.).
  7. Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ., δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς ωστόσο αυτό να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
  8. Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, μπορούν να εγγράφονται στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους (ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ), χωρίς άλλες  προϋποθέσεις.

* Το πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος Myschool του ΥΠΑΙΘ.

Σχολική περιφέρεια του 3ου Δημ. Σχολείου Διονύσου

Σύμφωνα με την Φ4.Α/11401/27-04-2108 Απόφαση της Δ/ντριας Π.Ε. Αν. Αττικής, η σχολική περιφέρεια του 3ου Δ.Σ. Διονύσου ορίζεται ως εξής:

Προς τη Δροσιά:

Λεωφ. Ροδοπόλεως (δεξιά), 25ης Μαρτίου, 28ης Οκτωβρίου, Νικ. Πλαστήρα, Λευκωσίας, 25ης Μαρτίου, Αθ. Διάκου, Τραπεζούντος, Κουτσοπέταλου, Γρηγορίου Λαμπράκη (αριστερά ως τη διασταύρωση Αργοναυτών Κομνηνών), Πολέμη, Μαβίλη, Καρδερίνας, Πεύκων, Πετρίτη, Καραολή & Δημητρίου, Ρόδων, Ελ. Βενιζέλου, 28ης Οκτωβρίου.

Προς την Άνοιξη:

Λεωφ. Σταμάτας, Λεωφ. Μαραθώνος, Δημοκρατίας, Μάρκου Μπότσαρη, Λεωφ. Ανοίξεως, Παπαναστασίου, Αγίας Παρασκευής, Κυκλαμίνων, Ανοίξεως-Σταμάτας, Στρ. Κουτσουμπρή, Σταμάτας-Ανοίξεως.

Προς τον Άγιο Στέφανο και τη Σταμάτα:

Λεωφ. Πιπεροπούλου (αριστερά), Ξάνθου, Σκρα, Προφ. Ηλία, 28ης Οκτωβρίου, Ηλέκτρας, Αγίου Θεοδοσίου, Λεωφ. Λ. Μαραθώνα (αριστερά), έως  τις οδούς Ανεμώνης, Ολύμπου, Πεύκων, Πάρνηθος, Ανθέων, Παρνασσού, Ρόδων, Σάμου, Περικλέους και Λεβάντας (περιοχή Καπιτένιας).

Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας και στο πλαίσιο τήρησης των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, παρακαλείσθε όπως προσέρχεστε για τις εγγραφές από Δευτέρα έως Παρασκευή, από 09:00 π.μ. έως 12:30 μ.μ., κατόπιν ραντεβού στα τηλέφωνα 210 8131567 & 210 8144531, ή μέσω E-mail (3dimdionys@sch.gr). .

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή απορία μπορείτε να επικοινωνείτε με το Σχολείο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.