Τρίποντα στα σχολεία 2022-23

Την Τρίτη 224/01/2023 υλοποιήθηκε στο Σχολείο μας το πρόγραμμα «Τρίποντα στα σχολεία», που διοργανώνει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης (Ε.Ο.Κ.) και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης του Σχολείου, με τη σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Διδασκόντων και τη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών/τριών.

Η δράση περιλάμβανε ψυχοκινητικά παιχνίδια και αθλητικές πρακτικές δραστηριότητες εξοικείωσης με το παιχνίδι του μπάσκετ (ντρίπλα, πάσα, σουτ, άμυνα, ριμπάουντ), καθώς και ελεύθερο παιχνίδι μπάσκετ. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ και Ε’ τάξης που συμμετείχαν στο πρόγραμμα έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και διασκέδασαν μαθαίνοντας παράλληλα τα βασικά της καλαθοσφαίρισης. Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους προπονητές της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης για την εμπειρία!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.