Εκδήλωση για την Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού

Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2016

Εκδήλωση για την Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού.

Θέμα: “Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας. Αθλητισμός – Δικαίωμα για όλους”

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι τάξεις Α’ και Β’ πραγματοποίησαν μη ανταγωνιστικές αθλητικές δραστηριότητες με χρήση διαφόρων αθλητικών οργάνων ( σκιτάλες, στεφάνια, εμπόδια, κτλ) με σκοπό την συμμετοχή όλων των μαθητών χωρίς το άγχος για τη νίκη και το φόβο της αποτυχίας.

Για τους μαθητές των τάξεων Γ’,Δ’,Ε’ και Στ’ πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου επίδειξη και αποκάλυψη των βασικών στοιχείων τεσσάρων διαφορετικών ολυμπιακών αθλημάτων ( επιτραπέζιας αντισφαίρισης, τζούντο, ξιφασκία, αντισφαίριση).

Οι μαθητές, οργανωμένα και ανά τάξη, επισκέφθηκαν τους χώρους -σταθμούς της επίδειξης και στη συνέχεια δοκίμασαν και οι ίδιοι τις βασικές κινήσεις των αθλημάτων.

Ευχαριστούμε τους συλλόγους:

• “Φίλοι επιτραπέζιας αντισφαίρισης Ιωαννίνων”
  • “Αθλητικός όμιλος Ξιφασκίας”
  • “Σπάρτακος” ( τμήμα Τζούντο )
  • “Παμβώτις Ιωαννίνων” ( τμήμα αντισφαίρισης )

για την ανταπόκριση στο κάλεσμα μας για τη συμμετοχή τους στη μεγάλη γιορτή σχολικού αθλητισμού του σχολείου μας, καθώς και για την ευκαιρία που έδωσαν στους μαθητές μας να γνωρίσουν τα βασικά στοιχεία του εξοπλισμού και της τεχνικής αθλημάτων που δεν περιλαμβάνονται στο αναλυτικό πρόγραμμα Φ.Α. του Δημοτικού Σχολείου.

Κατηγορίες: Μαθητές, Νέα, Σχολείο. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.