Εθελοντική αιμοδοσία από το σύλλογο γονέων (13-5-2015)

AimodosiaΤην Τετάρτη 13-5-2015, κατά τις ώρες 9.00 πμ-13.00 μμ, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, πραγματοποιήθηκε εθελοντική αιμοδοσία γονέων και δασκάλων του σχολείου,  με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και τη συμβολή του συνεργείου αιμοληψίας του Νοσοκομείου Χατζηκώστα. Παράλληλα, έγινε ενημέρωση των μαθητών των τάξεων Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ από τον Επίκουρο Καθηγητή Παιδιατρικής/ Παιδοαιματολογίας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων και γονέα παιδιού που φοιτά στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Μαρμάρων κ. Μάκη Αλέξανδρο, για τη σημασία της εθελοντικής αιμοδοσίας. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση, εξέφρασαν απορίες και είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ζωντανά το παράδειγμα των γονέων και να εξοικειωθούν με τη σύντομη αλλά πολύ σημαντική αυτή διαδικασία.