Εκδηλώσεις για την καταπολέμηση σχολικής βίας και εκφοβισμού

Την Πέμπτη 2 Απριλίου πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για την καταπολέμηση και πρόληψη της σχολικής βίας, με διαδοχικά δρώμενα από διάφορες τάξεις, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που πραγματοποιήθηκαν, παρουσιάστηκε το θεατρικό δρώμενο “Το χαρούμενο λιβάδι”, βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της Φ. Νικολούδη.
Το έργο παρουσιάστηκε από τους μαθτές της Δ΄ τάξης (Τμήματα Δ1 και Δ2). Στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση των κμαθητών απέναντι στο “διαφορετικό” και η συνειδητοποίηση εκ μέρους τους πως “είμαστε όλοι ίδιοι”.

Έργο: Το χαρούμενο λιβάδι
Συγγραφέας: Φιλιώ Νικολούδη
Τάξη: Δ΄(Τμήματα Δ1 και Δ2)
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
Δ1: Κυραμάρη Ευγενία
Δ2: Καλύβα Ασημούλα

Έργο: Ντενεκεδούπολη
Συγγραφέας: Φακίνου Ευγενία
Τάξη: Γ1
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γιαπιτζάκη Μαρία

Η παράσταση προέκυψε ως δράση στο μάθημα της Φιλαναγνωσίας, μετά την ανάγνωση του ομώνυμου βιβλίου της Ευγενίας Φακίνου.
Στόχος – πέρα από αυτούς της Φιλαναγνωσίας – ήταν η ευαισθητοποίηση των παιδιών απέναντι στη σχολική βία. Ο Λαδένιος, ο μεγάλος τενεκές του λαδιού, καταπιέζει και εκφοβίζει τα μικρά ντενεκεδάκια με στόχο τη δική του καλοπέραση.