Επίσκεψη της Ε΄ τάξης στη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Στις 19-02-2015, οι μαθητές της Ε΄ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Μαρμάρων, επισκέφτηκαν τη βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Εκεί είδαν και ενημερώθηκαν σχετικά με τα βιβλία και την ιστορία τους. Τα βιβλία ήταν χρονολογικά καταχωρημένα σε ράφια. Οι υπεύθυνοι τους μίλησαν για τη σημασία των βιβλίων στις ζωές τους, καθώς επίσης και για τον τρόπο δανεισμού βιβλίων από τη βιβλιοθήκη -Κάποια βιβλία δεν επιτρέπεται να βγαίνουν εκτός χώρου, εξαιτίας της σημαντικότητάς τους. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να τα διαβάζουν στο χώρο της βιβλιοθήκης.- Οι μαθητές είδαν τον άνετο χώρο του αναγνωστηρίου με τα θρανία και τα καθίσματα.
Τα παιδιά ρωτήθηκαν και απάντησαν επιτυχώς στις ερωτήσεις των ξεναγών. Έδειξαν επίσης, ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την αναζήτηση βιβλίων μέσω ηλεκτρονικών υπολογιστών, που υπήρχαν μέσα στο χώρο.
Το προσωπικό της Βιβλιοθήκης ήταν στη διάθεση των μαθητών καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψής τους εκεί.
(Την επίσκεψη οργάνωσαν οι δάσκαλοι των τμημάτων της Ε΄  τάξης).