ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ε΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΕΛΕΠΑΠ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ 3ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΡΜΑΡΩΝ –Ε’ ΤΑΞΗ- 2013

Θέλαμε να αξιοποιήσουμε τις Αλκυονίδες μέρες για να πραγματοποιήσουμε τις εκπαιδευτικές μας εκδρομές, αλλά προέκυψε μια θεατρική παράσταση που σχετιζόταν με το μάθημα της Φιλαναγνωσίας και «Το μικρό πρίγκηπα». Ο «πρίγκηπας»έγινε αφορμή για συζήτηση, για το τι σημαίνει να αγαπάς, τι σημαίνει φιλία αλλά μας στέρησε μια ηλιόλουστη ημέρα του μήνα Γενάρη. Κάθε εμπόδιο για καλό… Οι επισκέψεις μας έγιναν μια κρύα μέρα του Φλεβάρη, που όμως ζέστανε την καρδιά «μικρών» και «μεγάλων». Η πραγματοποίηση της επίσκεψης μας στην ΕΛΕΠΑΠ δεν ξέραμε τι αντίκρισμα θα είχε στα παιδιά. Δεν πηγαίναμε για διασκέδαση αλλά για επικοινωνία, για αποδοχή του διαφορετικού χωρίς διδακτισμό και πολλά λόγια, για μια συνάντηση με ένα άλλου είδους σχολείου. Τα παιδιά για άλλη μια φορά μας εξέπληξαν όπως και οι άνθρωποί της, που τόσο φιλόξενα μας καλοδέχτηκαν. Εξαιρετικό έργο, προσεγμένες εγκαταστάσεις, άλλο επίπεδο παροχής υπηρεσιών με σεβασμό στον άνθρωπο, ένα χέρι βοήθειας στους γονείς όταν η πολιτεία αδυνατεί να βοηθήσει. Στην τάξη του Νηπιαγωγείου συναντήσαμε τα παιδάκια, τα μιλήσαμε, τα ζήσαμε, τα νιώσαμε… Στη μια ώρα της Ευέλικτης Ζώνης που μας δίνεται η δυνατότητα να αξιοποιήσουμε κάθε εβδομάδα στην Ε τάξη, εντάσσονται ενότητες που αφορούν την συνεργασία, την αποδοχή του διαφορετικού, την επικοινωνία. Στόχος μας σε δύσκολες εποχές τα παιδιά να έχουν αποκτήσει όχι μόνο δεξιότητες ως εφόδια για το μέλλον αλλά και ένα ανθρώπινο πρόσωπο. Ίσως κάτι να διδαχτήκαμε από την καλοσυνάτη συζήτηση και ξενάγηση από την υπεύθυνη κ.Β. Μάστακα.

Αποβλέποντας σε ένα σχολείο πιο ευχάριστο, όχι μονοδιάστατο και χωρίς ευελιξία, συνδέσαμε το γλωσσικό μάθημα που αναφερόταν στη μουσική με ένα σχέδιο εργασίας που αφορά τη μουσική κατά περιόδους. Ακούσαμε ακούσματα αρχαία ελληνικά, συναντήσαμε για πρώτη φορά την Αντιγόνη του Σοφοκλή, ακούσαμε τα μουσικά όργανα του χορού 2.500 χρόνια πριν… ή τα φανταστήκαμε. Τραγουδήσαμε τραγούδια γνωστών συνθετών αλλά και δημοτικά. Συναντήσαμε μουσικούς και τραγουδιστές στο Δημοτικό Ωδείο. Δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά όταν ο διδακτικός χρόνος είναι τόσο περιορισμένος αλλά τουλάχιστον προσπαθούμε. Τα παιδιά ως αυστηροί κριτές ας μας καθοδηγήσουν σε ένα σχολείο με ανθρώπινο πρόσωπο. Στόχος να μην τα απογοητεύσουμε…

Περιμένουμε το Μάρτιο για την προγραμματισμένη επίσκεψή μας στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και όχι μόνο….

Δημοσιεύθηκε στην Νέα, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.