Η ΑΡΙΔΑΙΑ ΤΟΥ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ

Οι μαθητές του Γ1 του σχολείου μας μαζί με τον δάσκαλό τους σχεδίασαν και πραγματοποίησαν το πρόγραμμα «Η Αριδαία του χθες και του σήμερα».

Πρόκειται για μια προσπάθεια των μικρών μαθητών να συλλέξουν και να ταξινομήσουν παλιές φωτογραφίες της πόλης μας και να τις ψηφιοποιήσουν. Επίσης, οι μικροί μαθητές περιηγήθηκαν σε διάφορα μέρη της πόλης μας και, αφού άκουσαν κάποια ιστορικά στοιχεία γι’ αυτά, τα φωτογράφησαν ώστε να δείξουν την αλλαγή από το τότε στο σήμερα. Τέλος, τα παιδιά ζωγράφισαν τις αλλαγές που είδαν και δημιούργησαν τα δικά τους έργα.

Ήταν ένα σπάνιο ταξίδι στον χρόνο που στους μικρούς μαθητές έδωσε γνώσεις για την ιστορία και το παρελθόν της Αριδαίας, ενώ στους μεγαλύτερους εκπαιδευτικούς και γονείς ξύπνησε μνήμες του παρελθόντος.