ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Αγαπητοί Γονείς,
όπως γνωρίζετε από τη Δευτέρα 28/09/2020 λειτουργεί  η Πρωινή Ζώνη και το Ολοήμερο Πρόγραμμα του σχολείου  για όσα παιδιά έχουν εγγραφεί .
Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών σας ενημερώνουμε για το πρόγραμμα λειτουργίας του και κυρίως για την σίτιση των μαθητών:

ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ

• Προσέλευση μαθητών Πρωινής Ζώνης: 7:00-7:15
  • Στην Πρωινή Ζώνη προσέρχονται μόνο οι μαθητές του Ολοήμερου που την έχουν δηλώσει. Η είσοδος θα κλείνει και θα ανοίγει 8:00-8:15.
  •  ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
  • Το Ολοήμερο Πρόγραμμα ξεκινάει 13:20 και λήγει 16:00. Η αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνει με τη λήξη της 2ης ώρας (15:00) ή με τη λήξη του Ολοήμερου Προγράμματος (16:00) ανάλογα με την ώρα που έχετε δηλώσει.
  • Η 1η ώρα του Ολοήμερου(13:20-14:00) είναι η ώρα του φαγητού. Η 2η ώρα (14:15-15:00) και η 3η ώρα (15:15-16:00) διατίθενται για Μελέτη-Προετοιμασία  ή Ομίλους Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων.
  • Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών, τα φαγητά των παιδιών δεν θα μπαίνουν στο ψυγείο και δεν θα ζεσταίνονται. Προτείνεται να έχουν ξηρά τροφή μαζί τους (σάντουιτς κλπ) ή να προμηθευτείτε ισοθερμικά φαγητοδοχεία και τσαντάκια για να διατηρείται το φαγητό ως το μεσημέρι .Το τσαντάκι το οποίο θα έχουν τα παιδιά μαζί τους στην τάξη, εκτός από το φαγητό να περιέχει πετσέτα, νερό, κουταλάκι ή πιρουνάκι και ό,τι άλλο θεωρείτε απαραίτητο. Στα πράγματα των παιδιών να είναι γραμμένο το όνομά τους .
  • Λόγω της πολύωρης παραμονής συστήνεται τα παιδιά να έχουν  μαζί τους μία επιπλέον μάσκα, ατομικό αντισηπτικό και χαρτομάντιλα.
  • Η φοίτηση των μαθητών του Ολοήμερου Προγράμματος διακόπτεται όταν ο μαθητής συμπληρώσει 15 συνεχόμενες αδικαιολόγητες απουσίες. Επίσης ο γονέας  μπορεί να ζητήσει τη διακοπή της φοίτησης με γραπτή αίτηση.

Υγεία και Δύναμη σε όλους!