Απρ 13

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ – WEBEX

Αγαπητοί μας μαθητές, ευχόμαστε να είστε όλοι καλά! Εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού, αναγκαστήκαμε να αποχωριστούμε απότομα, χωρίς να προλάβουμε να χαιρετηθούμε. Η πρώτη έγνοια μας,  ως δάσκαλοι και δασκάλες σας, είναι να είστε υγιείς. Η υγεία μας είναι ένα από τα πολυτιμότερα αγαθά και θα πρέπει να την προσέχουμε! Έτσι ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ και…

Ξεκινήσαμε  την Ασύγχρονη εξ΄αποστάσεως Εκπαίδευση, χρησιμοποιώντας το padlet ως ένα εργαλείο, για να επικοινωνήσουμε και να μοιραστούμε ανακοινώσεις, εργασίες, σημειώσεις μαθημάτων, ψηφιακούς πόρους κλπ. .σε συνδυασμό με τα email,videο και τηλέφωνα. Τίποτα όμως δεν μπορεί να αντικαταστήσει την εκπαιδευτική διαδικασία της τάξης. Μας λείπετε, μας λείπουν τα χαμόγελά σας, οι φωνές σας, τα αστεία σας. Μακάρι να μπορούσαμε να σας πούμε για άλλη μια φορά πως πρέπει να ηρεμήσετε και ότι ήρθε η ώρα να συγκεντρωθείτε. Επικοινωνούμε λοιπόν σήμερα για να σας πούμε ότι θα θέλαμε τη Δευτέρα 13/04 να ανταλλάξουμε ευχές για το Πάσχα, να σας δούμε μέσα από ένα άλλο εργαλείο σύγχρονης εκπαίδευσης που θα χρησιμοποιήσουμε σταδιακά μετά το Πάσχα.

Αγαπητοί γονείς ,θα θέλαμε την βοήθειά σας να μπορέσουν τα παιδιά σας να συνδεθούν στην πλατφόρμα Webex χρησιμοποιώντας τον σύνδεσμο του/της κάθε δασκάλου/ας και ακολουθώντας τις οδηγίες που σας επισυνάπτουμε για σύνδεση. Μετά το Πάσχα έχοντας αυτούς τους συνδέσμους και μέσα από ένα πρόγραμμα που θα διαμορφώσουμε θα γίνεται η σύγχρονη εκπαίδευση. Βέβαια οι περισσότερες ώρες θα γίνονται με ασύγχρονη εκπαίδευση.

Αγαπητοί γονείς και αγαπητά μας παιδιά,

Αυτές τις μέρες εκπαιδευόμαστε πώς να αποφεύγουμε ο ένας τον άλλον. Ας πλύνουμε τα χέρια μας, αλλά ας τα ενώσουμε την ίδια στιγμή με αλληλεγγύη και συλλογικότητα. Ας φορέσουμε τη μάσκα μας, αλλά ας μην ξεχάσουμε να επικοινωνούμε, να αλληλουποστηριζόμαστε. Αυτό είναι το μεγαλύτερο μάθημα που όλοι μας έχουμε να δώσουμε στους μαθητές μας. Εύχομαι να βγούμε γρήγορα από αυτήν την κρίση και να ανταμώσουμε στην αυλή του σχολείου μας για πραγματική μάθηση και ουσιαστική παιδαγωγική σχέση.

Στο παρακάτω αρχείο επισυνάπτονται οι σύνδεσμοι όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου.

webex σύνδεσμοι εκπαιδευτικών