Μαρ 09

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ!!!

Συχνά, οι λέξεις, οι απαγορεύσεις, οι νουθεσίες κουράζουν, αφήνουν αδιάφορους τους μαθητές. Έτσι, ακολουθήσαμε τη συμβουλή του Buscalia. «Αν δε μπορείς να πεις το «σ’ αγαπώ», ζωγράφισέ το, τραγούδησέ το, χόρεψέ το».

Η ημέρα του σχολικού εκφοβισμού και το μήνυμα του antibullying δόθηκε από τους μαθητές μας με mob dance. Τραγούδησαν και χόρεψαν: «…you are amazing just the way you are!!!». Μηνύματα κατά του σχολικού εκφοβισμού έγραψαν με τις τσάντες τους στην αυλή αλλά και σε βραχιολάκια τα οποία φόρεσαν και μοίρασαν σε μαθητές γειτονικού σχολείου. Μέσα από προβολές βίντεο και βιωματικές δράσεις με τη συμμετοχή μαθητών του σχολείου με κεντρικό σύνθημα το ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις μας.