ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΤΗΣ ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΑΣ

Το σχολείο μας, θέλοντας να προωθήσει την πολιτιστική και γλωσσική πολυμορφία, να διευκολύνει την ανάγκη και ταυτόχρονα τη δεξιότητα της επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών και να δώσει έμφαση στην εκμάθηση γλωσσών συμμετέχει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στις εκδηλώσεις για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών.

Με αφορμή τον εορτασμό του 2018 ως ευρωπαϊκού έτους πολιτιστικής κληρονομιάς και το φετινό θέμα της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών «το αγαπημένο μου παραδοσιακό τραγούδι» … οι μαθητές των ΣΤ και Γ τάξεων του σχολείου, μας καλωσόρισαν στο ταξίδι και την πτήση ΕΥΡΩΠΗ 2018 μεταφέροντας μας με τις αερογραμμές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Αριδαίας στις μεγάλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες θέλοντας να αποδείξουν έμπρακτα ότι είναι πολύγλωσσοι και πολυτάλαντοι αφού όχι μόνο μίλησαν αλλά τραγούδησαν και χόρεψαν στον ρυθμό της πολυγλωσσίας…!!!