ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

3η Δεκεμβρίου- παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία. Ημέρα περισυλλογής προβληματισμού και διεκδικήσεων. Διεκδικήσεων των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία για ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση, στην απασχόληση, στις νέες τεχνολογίες, στην υγεία, στην ψυχαγωγία και στην αγορά εργασίας.  Για αυτές τις ευκαιρίες που θα δώσουν τη δυνατότητα στους συνανθρώπους μας να βγουν από τον κοινωνικό αποκλεισμό και να γίνουν πρωταγωνιστές της ζωής και όχι αόρατοι θεατές συζητήσαμε στο σχολείο μας.

Μετά την προβολή βίντεο και μία σύντομη εισήγηση για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία οι μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας παραβρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης όπου συμμετείχαν σε αθλητικά δρώμενα (αγώνα επίδειξης καλαθοσφαίρισης με αναπηρικό αμαξίδιο, παρουσίαση των παραολυμπιακών αθλημάτων Boccia, Goalball και Βόλλευ καθημένων), που διοργάνωσε το Ειδικό Εργαστήριο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Αριδαίας, βιώνοντας τη διαφορετικότητα στα πλαίσια καλλιέργειας και προώθησης της ενσυναίσθησης και της αειφορικής μάθησης.