ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Παρασκευή 29.09.18 στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας τιμήσαμε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για 5η συνεχή χρονιά.

“Ας Κινηθούμε” ήταν το σύνθημα με κεντρικό στόχο την ενεργοποίηση των μαθητών του σχολείου και τη συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις.

Η ημέρα ξεκίνησε με ομιλία από τον γυμναστή του σχολείου και τη συνεχίστηκε με εναρκτήρια δράση το γρήγορο βάδην όπου συμμετείχαν όλες οι τάξεις και τον δρόμο αντοχής 500m. όπου συμμετείχαν οι τάξεις Δ, Ε, ΣΤ.

Ακολούθησε επίδειξη αντιπτέρησης badminton και χειροσφαίρισης handball από τον αθλητικό σύλλογο ΙΚΑΡΟΣ και εξάσκηση των μαθητών. Την επίδειξη παρακολούθησαν και οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ Αριδαίας. Ταυτόχρονα μαθητές συμμετείχαν σε παιχνίδια τένις. Επίσης μαθήτριες της Ε τάξης σε κοινή δράση με το ΕΕΕΕΚ Αριδαίας έπαιξαν goalball και baccia. Τέλος, οι μαθητές αφού ολοκλήρωσαν τα αθλήματα στα οποία συμμετείχαν φώναξαν όλοι μαζί “Ας Κινηθούμε” σημαίνοντας το τέλος της εκδήλωσης.