ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ, ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ, ΑΝΘΙΖΩ!!!

Νοιάζομαι, Συμμετέχω, Δημιουργώ, ΑνθίΖΩ

Στα πλαίσια της υιοθέτησης αειφορικής συμπεριφοράς από το σχολείο μας επιδιώξαμε την ολιστική προσέγγιση μάθησης και συνεργασίας στην προσπάθειά μας να δημιουργήσουμε ενεργούς και συνειδητοποιημένους μαθητές και πολίτες.

Αντιληφθήκαμε λοιπόν εγκαίρως ότι ο μετασχηματισμός ενός σχολείου σε αειφόρο περνάει μέσα από την αλλαγή των σχέσεων και ότι η απόκτηση μιας κουλτούρας συνεργασίας και συμμετοχής συμβάλλει σημαντικά στην ενδυνάμωση της σχολικής μας ομάδας.

Ετσι, προσπαθήσαμε να ενεργοποιηθούμε, να συνειδητοποιήσουμε, να συνεργαστούμε, να συμμετέχουμε, να δημιουργήσουμε …. Κάθε ένας από εμάς έμαθε, είδε, κατάλαβε τι σημαίνει ζωγραφίΖΩ, ανθίΖΩ μέσα από ένα λουλούδι. Το λουλούδι της αειφορίας!!! Το δικό μας λουλούδι της αειφορίας που θα στολίζει το σχολείο μας!!!