ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

30 Μάρτιος 2020

Από την εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής Μαρία Μπιτσακάκη

18-5-2020

Ένας θεατρικός αυτοσχεδιασμός από την Cpmmedia dell arte (πατήστε στην εικόνα)

11-5-2020

Πατήστε στην εικόνα..

4-5-2020

Ένα ταξίδι στα θέατρα του κόσμου (πατήστε στην εικόνα)

27-4-2020

Ας φτιάξουμε μια ιστορία (πατήστε στην εικόνα)

Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-Τάξη) | Σύνδεση χρήστη

Για την βδομάδα του Πάσχα, πατήστε πάνω στην εικόνα:

Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-Τάξη) | ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α, Β, Γ, Δ ΤΑΞΗ Α…
ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΙ/ΑΣΚΗΣΕΙΣ
Με βάση την εικόνα που βλέπετε, αφήστε τη φαντασία σας ελεύθερη και δοκιμάστε να φτιάξετε ένα φανταστικό διάλογο ή μια ιστορία που να συμμέτεχουν τα πρόσωπα που βλέπετε στην εικόνα. Παρατηρήστε προσεκτικά τη στάση του σώματος και των 4 προσώπων, τις εκφράσεις του προσώπου, τα ρούχα και τη θέση που έχουν στην εικόνα και το σκηνικό.Προσπαθήστε να απαντήσετε σε ερωτήσεις του τύπου, ποιός, που, πότε, γιατί, τι και πως!!! Μη ξεχνάτε η ιστορία σας δεν χρειάζεται να έχει αρχή μέση και τέλος, αλλά μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα.

ΑΣΚΗΣΗ

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ.

(από την εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής Μαρία Μπιτσακάκη)

Στο θέατρο κανένα αντικείμενο δεν είναι μονοδιάστατο και όλα μπορούν να μεταμορφωθούν σε οτιδήποτε βάζει η φαντασία μας.

Ένας ωραίος αυτοσχεδιασμός είναι η διαφορετική χρήση των αντικειμένων από την αρχική τους σημασία. Βάλτε χιούμορ και φαντασία και προσπαθήστε να μεταμορφώσετε ένα κομμάτι ύφασμα με όσους περισσότερους τρόπους μπορείτε.

Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε με δύο τρόπους, είτε το φοράτε πάνω σας και μεταμορφώνεστε εσείς οι ίδιοι ή το κρατάτε ως αντικείμενο και μεταμορφώνεται αυτό σε κάτι άλλο από αυτό που σημαίνει. Όποιος βρει τους περισσότερους τρόπους κερδίζει!!!

ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ

Πάρτε ένα ύφασμα κι ένα σκουπόξυλο. Χωριστείτε σε δύο ομάδες των δύο ατόμων κάθε φορά (αν είστε μια τετραμελής οικογένεια ή έχετε και άλλα άτομα στην οικογένεια.) Η κάθε ομάδα θα έχει και το ύφασμα και το σκουπόξυλο. Βάλτε τον χρόνο να τρέχει (πχ. με κλεψύδρα, ή χρονόμετρο) Η κάθε ομάδα θα πρέπει μέσα στον προσυμφωνημένο χρόνο να βρει ευφάνταστους και ευρηματικούς τρόπους να μεταμορφώσει ή να μεταμορφωθεί με αυτά τα δύο αντικείμενα.

Καλή σας διασκέδαση

Πατήστε στην εικόνα για να δείτε την παρουσίαση..

(από την εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής Μαρία Μπιτσακάκη)

Ο δυστυχισμένος κλόουν