ΚΗΠΟΣ

7 Απρίλιος 2020

30-4-2020

Το φύτεμα του σχολικού μας κήπου με ανοιξιάτικα κηπευτικά: κολοκυθιές, αγγουριές, ντοματιές, πιπεριά, μελιτζανιά, βασιλικό συνεχίστηκε και φέτος παρά την μη λειτουργία  των σχολείων. Δεν ξέρουμε πώς θα κλείσει η φετινή σχολική χρονιά, αν και πότε θα ανοίξουν τα σχολεία…Δεν γνωρίζουμε αν και φέτος θα μαζευτούν τα παιδιά τριγύρω απ’ τα παρτέρια του σχολικού μας κήπου, κυρίως τα πρωινά, για να παρατηρήσουν άνθη, καρπούς, ζουζούνια και πεταλούδες…

Είναι όμως πολλοί οι γονείς με τα παιδιά τους, που περπατούν στη γειτονιά, κι όταν τον βλέπουν πίσω από τα κάγκελα, κοντοστέκονται για να καμαρώσουν το μεγάλωμα των φυτών. Κάποιοι γλυκοζηλεύουν κι ένας ακόμη μικρός σπιτικός κήπος γεννιέται αθόρυβα σε  αυλές, γλάστρες και μπαλκόνια… Καλά φυτέματα!

Από τον «Σχολικό κήπο» στον… «Σπιτικό κήπο»!

Αγαπητά παιδιά, αγαπητοί γονείς

Έχουμε ζωντανή την εμπειρία του σχολικού μας κήπου. Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες προχωράμε στην ανοιξιάτικη καλλιέργεια. Φυτεύουμε κολοκυθιές , αγγουριές, ντοματιές, μελιτζανιές, πιπεριές κ.ά. Σας στέλνω 5 φωτο από την περυσινή περίοδο (10 Μαϊου). Οι μέρες το καλούν-αν θέλουμε-να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε τον σπιτικό μας κήπο ή να φυτέψουμε κάποιες γλάστρες στο μπαλκόνι μας. Μόλις ζεστάνει ο καιρός-σε λίγες μέρες- μπορούμε να αγοράσουμε τα φυντάνια που θέλουμε και να τα φυτέψουμε στον κήπο ή σε γλάστρες σε ένα μέρος που το βλέπει ήλιος! Στην φωτο βλέπουμε την φάση της προετοιμασίας-καλλιέργεια του κήπου, λίγο πριν το φύτεμα.

Περισσότερες πληροφορίες θα δώσουμε στη συνέχεια! Καλό ξεκίνημα!!!