Εκπαιδευτική επίσκεψη για την ελιά.

12 Νοέμβριος 2017  Με ετικέτα

Οι μαθητές της Γ1, Δ1 και Δ2 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη για την ελιά σε εγκαταστάσεις στην Βάρη, με τη συνοδεία εκπαιδευτικών του σχολείου.  Η Αθηνά δώρισε στους Αθηναίους την πρώτη ελιά του κόσμου, η οποία φύτρωσε εκεί όπου χτύπησε το δόρυ της, κατά τον αγώνα μεταξύ των θεών για την ανάδειξη του προστάτη των Αθηνών. Οι Μυκηναίοι προσέφεραν ελαιόλαδο στους Θεούς. Ο Αριστοτέλης θεωρούσε την καλλιέργεια της ελιάς επιστήμη, ενώ ο Ιπποκράτης χρησιμοποιούσε το λάδι ελιάς ως φάρμακο.

DSCN7417_4

Για τους Έλληνες η ελιά είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό δέντρο. Είναι ιστορία, παράδοση, ρίζες και ταυτότητα. Είναι σήμα κατατεθέν και σύμβολο ειρήνης. Είναι Ολυμπιακοί Αγώνες και μυθολογία. Μας ενώνει σαν λαό και μας θυμίζει καθημερινά τα σοφά λόγια του Οδυσσέα Ελύτη: «Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις

Οι μαθητές   μάζεψαν ελιές, έμαθαν πως βγαίνει το λάδι, έφτιαξαν και πήραν μαζί τους βαζάκια με ελιές στην άλμη. Όταν επέστρεψαν στο σχολείο αποτύπωσαν τις σκέψεις τους σε λίγες λέξεις, μοιράστηκαν τη χαρά τους στέλνοντας γράμματα στους φίλους τους. Μοιραζόμαστε μαζί σας λίγες λέξεις και  εικόνες από αυτή την όμορφη επίσκεψη.

DSCN7383_2 περιβόλι Βάρης4 DSCN7384_2
περιβόλι Βάρης5 DSCN7382_2 DSCN7400_2
DSCN7388_2 DSCN7393_2 περιβόλι Βάρης3
DSCN7401_2 Untitled-1_3 DSCN7409_2
DSCN7408_2 DSCN7414_2 DSCN7385_2

Ας θυμηθούμε και το παραδοσιακό μάζεμα της ελιάς, έτσι όπως το αποτύπωσε ο Θεόφιλος.

Theophilos-elies