Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού 2016-17

5 Οκτώβριος 2016

Στις 3/10/2016 στα πλαίσια της ημέρας Πανελλήνιου Σχολικού Αθλητισμού με θέμα για φέτος «Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας. Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους» στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν διάφορες εκδηλώσεις με τη συμμετοχή των παιδιών όλων των τάξεων.

Σχολικός αθλητισμόςΤα παιδιά συμμετείχαν σε αγώνες στίβου που προάγουν τη συνεργασία, τη συμμετοχή και την ομαδική προσπάθεια χωρίς να διακατέχονται από πνεύμα ανταγωνισμού αλλά συναγωνισμού. Επίσης παρουσίασαν αγωνίσματα και έπαιξαν παιχνίδια που σχετίζονται με Παραολυμπιακά Αθλήματα και βίωσαν τις δυσκολίες αλλά και τις ιδιαίτερες ικανότητες των ατόμων με ειδικές ανάγκες. Επιπλέον, πραγματοποιήθηκαν στο προαύλιο αγώνες μπάσκετ, βόλεϊ, ποδοσφαίρου και χάντμπολ όπου τα παιδιά έπαιξαν με ενθουσιασμό χωρίς το άγχος την νίκης και του ανταγωνισμού. Ακόμα, διεξήχθησαν προβολές video και PowerPoint με θέματα που αφορούν τα Ολυμπιακά Αγωνίσματα, την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων και τον τρόπο διεξαγωγής τους και ακολούθησαν σχετικές συζητήσεις. Στη συνέχεια, τα παιδιά έφτιαξαν κολάζ, ζωγράφισαν, έλυσαν κρυπτόλεξα και έφτιαξαν αφίσες με λέξεις και συνθήματα που έχουν σχέση με την ευγενή άμιλλα και τη συνεργασία. Τέλος, οι μαθητές κατασκεύασαν στεφάνια και δόθηκαν στις μικρές τάξεις αναμνηστικά διπλώματα.