Επιτροπή Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΓΟΥΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι από την τρέχουσα σχολική χρονιά θα λειτουργήσει στο σχολείο μας Επιτροπή Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης. Οι ΕΔΕΑΥ αποτελούν ένα νέο καινοτόμο θεσμό του εκπαιδευτικού μας συστήματος στην οργάνωση της υποστήριξης των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή και με αναπηρία και γενικά στην οργάνωση της παροχής της εκπαίδευσης και στη λειτουργία του σχολείου.

Γενικές αρμοδιότητες της ΕΔΕΑΥ

• Διενεργεί αξιολόγηση των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών.
  • Διαμορφώνει πρόγραμμα διαφοροποιημένης διδασκαλίας.
  • Πραγματοποιεί συνεργατική – διεπιστημονική αντιμετώπιση των δυσκολιών του μαθητή.
  • Παρακολουθεί την εφαρμογή του τριμηνιαίου προγράμματος Διεπιστημονικής και Διαφοροποιημένης Υποστήριξης.
  • Συντονίζει τη δράση κοινωνικής στήριξης με Κοινωνικές υπηρεσίες και άλλους φορείς
  • Συμβουλεύει και υποστηρίζει το οικογενειακό περιβάλλον του μαθητή.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργία των ΕΔΕΑΥ (https://edu.klimaka.gr/nomothesia/symvulia-epitropes/2282-systash-edeay-kathikonta)

Η ΕΔΕΑΥ του σχολείου μας αποτελείται από:

α)Το διευθυντή του σχολείου Παναγιώτη Μουσταΐρα ο οποίος εκτελεί χρέη Προέδρου β) την εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής του Τμήματος Ενταξης κ. Λέρμα Κατερίνα γ) την Ψυχολόγο κ. Μποζιονέλου Ευαγγελία και δ) την Κοινωνική Λειτουργό κ. Πίππα Χριστίνα.

Η Επιτροπή θα βρίσκεται στο σχολείο μας κάθε Πέμπτη από 09:00                    έως 13:15 και κάθε Παρασκευή από 09:00 έως 11:30. Τα ραντεβού με τα μέλη της Επιτροπής για θέματα που αφορούν δυσκολίες των μαθητών ή της οικογένειας θα κλείνονται τηλεφωνικά στο τηλέφωνο του σχολείου (2751062194).

Ο Διευθυντής του σχολείου

Μουσταΐρας Παναγιώτης