ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ Κ.Π.Ε ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ

Η Στ΄τάξη του σχολείου μας στις 16,17 και 18 Μαΐου επισκέφθηκε την πρωτεύουσα του νομού Ευρυτανίας, το Καρπενήσι, για να παρακολουθήσει το πρόγραμμα του Κ.Π.Ε Καρπενησίου “Ευρυτανία, η χώρα των καλοτρεχούμενων νερών”. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε σε δύο μέρες. Την πρώτη ημέρα  την Πέμπτη 16 Μαΐου, οι μαθητές αφού καλοσωρίσθηκαν στη μαθητική εστία από την κ. Φλώρου  Κυριακή είχαν μια πρώτη γνωριμία με την Ευρυτανία  μέσω Power Point. Ύστερα μετέβησαν στο ελατοδάσος πάνω από το χωριό του Αγ. Νικολάου και είχαν γνωριμία με το φυσικό περιβάλλον της περιοχής και με το μικροκλίμα της. Επισκεφθήκαμε και το μετεωρολογικό σταθμό της περιοχής.DSC_0012 DSC_0018 DSC_0025 DSC_0027

Η δεύτερη μέρα ήταν πιο κουραστική. Νωρίς το πρωί ξεκινήσαμε και επισκεφθήκαμε τα Διπόταμα. Εκεί συναντούνται οι δυο ποταμοί Καρπενησιώτης και Κρικελλοπόταμος. Εκεί βρίσκεται και το παλιό πέτρινο γεφύρι, δίπλα στο καινούριο.Συνεχίσαμε στο χωριό Τόρνος. Ακολούθησε πεζοπορία μέχρι την παλιά δεξαμενή. Εκεί είδαμε πως γινόταν η συλλογή και η διαχείριση του νερού παλιότερα για την άρδευση των χωραφιών. Συνεχίσαμε με πεζοπορία σε μονοπάτι που διατρέχει το χωριό και ακολουθεί το δρόμο των νερών. Είδαμε με ποιόν τρόπο εκμεταλλεύονταν  οι άνθρωποι τη φυσική ροή του νερού και «έχτιζαν» γύρω από αυτήν την αυτόνομη οικιακή τους οικονομία.Τέλος κάναμε επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο.