Osterbräuche in Deutschland (Πασχαλινά Έθιμα στη Γερμανία)

Τα έθιμα του Πάσχα στη Γερμανία

Η περίοδος του Πάσχα αρχίζει με την Κυριακή των Βαΐων (Palmsonntag). Οι πιστοί πηγαίνουν στις εκκλησίες κρατώντας κλαδιά φοίνικα στα χέρια τους. Τη Μεγάλη Πέμπτη (Gründonnerstag) αρχίζουν στην εκκλησία τα πάθη του Χριστού. Οι καμπάνες ηχούν πένθιμα. Το Μεγάλο Σάββατο (Ostersammstag) ανάβουν οι πιστοί τις λαμπάδες που συμβολίζουν την Ανάσταση του Χριστού. Ο πασχαλινός λαγός (Osterhase) σύμβολο γονιμότητας φέρνει στα παιδιά τα αυγά. Ένα μέρος του εθίμου είναι το ψάξιμο των αυγών στον κήπο του σπιτιού (Osternestsuchen). Την Κυριακή του Πάσχα (Ostersonnstag) υπάρχει σε πολλές οικογένειες το πασχαλινό αρνί (Osterlamm) το οποίο θυμίζει την ανάσταση του Χριστού (Auferstehung Christi).

Τα έθιμα του Πάσχα στην Ελλάδα

Το Πάσχα είναι η μεγαλύτερη γιορτή της Ορθοδοξίας όπου γιορτάζεται η ανάσταση του Ιησού Χριστού μετά από τη Μεγάλη Εβδομάδα των Παθών. Τα έθιμα του Πάσχα είναι από τα πιο ωραία της Ελλάδας. Τα Πασχαλινά κουλούρια και τσουρέκια, που φτιάχνουν οι νοικοκυρές τη Μεγάλη Εβδομάδα, τα κόκκινα αυγά που βάφονται τη Μεγάλη Πέμπτη και τσουγκρίζουμε το Μεγάλο Σάββατο, το κάψιμο του Ιούδα, οι λαμπάδες που μεταφέρουν το Άγιο Φως από την εκκλησία στο σπίτι, η περιφορά του επιταφίου στους δρόμους, τα βαρελότα που χαιρετίζουν την Ανάσταση και το σούβλισμα του αρνιού είναι μερικά από τα πιο γνωστά πασχαλινά έθιμα. Υπάρχουν και άλλα έθιμα του Πάσχα που δεν είναι και τόσο γνωστά όπως το μυστήριο του ευχέλαιου όπου οι γυναίκες παίρνουν λίγο αλεύρι μαζί τους στην εκκλησία το οποίο μετά τη λειτουργία το κάνουν πρόσφορο. Ακόμα ποιο γνωστό είναι το έθιμο της Μεγάλης Παρασκευής όπου κανείς δεν στρώνει το κρεβάτι του πριν την εκκλησία, ώστε να μην στρωθεί κρεβάτι πριν στρωθεί το κρεβάτι του Χριστού. Στα γνωστά έθιμα του Πάσχα περιλαμβάνεται το τσουρούφλισμα των ζώων που δεν γεννάνε το Άγιο Φως ώστε να καρποφορήσουν καθώς και η φύλαξη μιας από τις κουλούρες του Πάσχα για να καταναλωθεί την Πρωτομαγιά. Τέλος, ένα έθιμο του Πάσχα που έρχεται από αρχαία χρόνια, πριν τη γέννηση του Χριστού, είναι το διάβασμα της «κουτάλας» του αρνιού που λεγόταν παλιά ότι μπορεί να προβλέψει το μέλλον.

Συμμετείχαν οι μαθητές των γερμανικών και γαλλικών τμημάτων της  ΣΤ τάξης.

Ο μαθητής μας Φάνης Συρίγας περιγράφει στο ακόλουθο βίντεο το παραπάνω έθιμο ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΕΘΙΜΑ

Ακολουθούν φωτογραφίες από το ψάξιμο των αβγών στον κήπο του σχολείου μας ΦΩΤΟ

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Μητροπούλου Χριστίνα (ΠΕ07)