Τι πιο καλό από ένα υγιεινό κολατσιό στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς

Όπως γνωρίζετε το σχολείο μας δε διαθέτει κυλικείο. Το γεγονός αυτό είναι μια καλή ευκαιρία για να προετοιμάσετε ένα υγιεινό κολατσιό για το παιδί σας.

Ένα σπιτικό κολατσιό με φρέσκα και αγνά υλικά, κατά προτίμηση αποτελεί ένα πλούσιο γεύμα σε βιταμίνες, μέταλλα και υδατάνθρακες για την υγεία των παιδιών, δίνοντας τους θετική ενέργεια και φυσικά βοηθώντας στην  καλύτερη απόδοση σε σωματικές και πνευματικές δραστηριότητες.

Προτείνουμε λοιπόν κάποια: σπιτικό κέικ και μπισκότα, μπάρες δημητριακών, σταφιδόψωμο, σπιτικά σάντουιτς και πίτες, φρέσκα και αποξηραμένα φρούτα ακόμα και φρέσκους χυμούς.

Θερμή παράκληση

• στο κάτω μέρος του μπολ αναγράψτε με ανεξίτηλο μαρκαδόρο το ονοματεπώνυμο του παιδιού σας, για να μη χάνεται όταν το ξεχνά στο σχολείο
  • τα μπολ των μαθητών που παρακολουθούν στο ολοήμερο τμήμα να είναι κατάλληλα για φούρνο μικροκυμάτων

Από τη Διεύθυνση του 3ου Δ. Σ. Αλιβερίου