Σειρά ενημερωτικών συναντήσεων

Afisa-Synantiseon-2Οι Σύλλογοι Διδασκόντων των 1ου, 2ου & 3ου Δημοτικών Σχολείων Αλιβερίου, σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων των σχολείων και το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Εύβοιας θα υλοποιήσουν σειρά ενημερωτικών συναντήσεων που απευθύνονται στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών των σχολείων. Πρόκειται για έξι (6) δίωρες συναντήσεις με εισηγητές το επιστημονικό προσωπικό του Κέντρου Πρόληψης (ψυχολόγοι, κοινωνική λειτουργός) με θέματα:

• Το ρόλο των γονέων στη διαχείριση των συναισθημάτων των παιδιών
  • Δεξιότητες ενεργητικής ακρόασης
  • Εκμάθηση διαφόρων τεχνικών για την βελτίωση της ποιότητας της ζωής μέσω της ενίσχυσης της αυτογνωσίας και τηςαυτοεκτίμησης.

Η συμμετοχή των ενδιαφερομένων είναι δωρεάν. Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται ανά δεκαπενθήμερο, σε καθορισμένους χώρους των σχολείων. Η πρώτη συνάντηση θα γίνει τη Δευτέρα 6 Μαρτίου 2017, 5.00-7.00 μ.μ. στο χώρο του 2ουΔημοτικού Σχολείου Αλιβερίου.