Δημιουργική απασχόληση μαθητών

Αγαπητοί γονείς και μαθητές μας,

Είναι σίγουρα πρωτόγνωρες για όλους μας οι καταστάσεις που ζούμε.

Τα σχολεία είναι κλειστά πάνω από μία βδομάδα, ενώ η επαναλειτουργία τους δεν είναι βέβαιο ότι θα γίνει στις 26 Μαρτίου 2020.

Με αυτά τα δεδομένα, σκεφτήκαμε ν’ αναλάβουμε μια πρωτοβουλία στο πλαίσιο των γνώσεων και των δυνατοτήτων μας. Συγκεκριμένα, αποφασίσαμε να ανεβάζουμε στο blog του σχολείου μας ασκήσεις και εργασίες, για κάθε τμήμα ή τάξη.

Στόχος είναι να κρατήσουμε μια ελάχιστη επαφή με τους μαθητές μας και να δώσουμε την ευκαιρία στα παιδιά, πέρα από το παιχνίδι, να ασχολούνται, έστω και για λίγο, με τα μαθήματά τους.

Η προσπάθεια αυτή δεν είναι εξ αποστάσεως εκπαίδευση, ούτε άλλη μορφή εκπαιδευτικής διαδικασίας, είναι απλά μια δημιουργική απασχόληση.  Είναι η δήλωση όλων μας, πως αν και το σχολείο είναι κλειστό, δεν είμαστε σε διακοπές ούτε σε διαδικασία και λογική διακοπών.

Η πρωτοβουλία αυτή είναι προαιρετική και καθαρά ενδοσχολική, δεν αποτελεί υπαλληλική υποχρέωση, οπότε υπάρχει περίπτωση σε κάποια τμήματα να μην υπάρξουν σχετικές ασκήσεις.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία σας, ευχόμενοι να επιστρέψουμε γρήγορα στη γνωστή μας κανονικότητα.

Ο Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Δημ. Σχ. Αιγίου

* Κατόπιν σχετικής οδηγίας του Υπουργείου Παιδείας, παρακαλούνται επίσης οι γονείς να στείλουν τα στοιχεία τους με email στο σχολείο (διαβάστε το σχετικό άρθρο στην ιστοσελίδα του σχολείου με τίτλο: «Στοιχεία επικοινωνίας γονέων»)

Επαναληπτικές ασκήσεις ανά τμήμα :

Γενικές οδηγίες: για να ανοίξει κάποιο αρχείο πρέπει να πατήσετε κλικ πάνω στο σύνδεσμο.  Οι ασκήσεις δίνονται σε μορφή εκφωνήσεων και ΔΕ χρειάζονται εκτύπωση, μπορείτε απλά να τις αντιγράψετε σε ένα τετράδιο.  Η σελίδα αυτή θα εμπλουτίζεται με κάθε νέο αρχείο που θα υπάρχει.  Για οποιαδήποτε παρατήρηση, μπορείτε να στείλετε email στο 3dimaig@sch.gr

Α τάξη – τμήμα Α2 (πατήστε κλικ για να ανοίξετε) – Γλώσσα (1), Μαθηματικά (1) , Γλώσσα (2) , Μαθηματικά (2), Γλώσσα (3), Μαθηματικά (3)

Β τάξη (πατήστε κλικ για να ανοίξετε) – Γλώσσα (1), Μαθηματικά (1), Γλώσσα (2α), Γλώσσα (2β), Μαθηματικά (2α), Μαθηματικά (2β), Σημαία, Στη Σημαία, Το Κρυφό Σχολειό, Ο κρίνος του Ευαγγελισμού, Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου, Η επανάσταση του 1821

Γ τάξη – τμήμα Γ1 (πατήστε κλικ για να ανοίξετε) – Γλώσσα και Μαθηματικά (1), Γλώσσα (2), Μαθηματικά (2)

Γ τάξη – τμήμα Γ2 (πατήστε κλικ για να ανοίξετε) – Γλώσσα και Μαθηματικά (1), Γλώσσα (2), Μαθηματικά (2)

Δ τάξη (πατήστε κλικ για να ανοίξετε) – Γλώσσα και Μαθηματικά (1), Γλώσσα και Μαθηματικά (2)

Ε τάξη – τμήμα Ε1 (πατήστε κλικ για να ανοίξετε) – Γλώσσα και Μαθηματικά (1), Γλώσσα και Μαθηματικά (2)

Ε τάξη – τμήμα Ε2 (πατήστε κλικ για να ανοίξετε) – Γλώσσα και Μαθηματικά (1), Γλώσσα (2), Μαθηματικά (2), 25η Μαρτίου 1821 (3), Γλώσσα (3), Μαθηματικά (3), Θεωρία-Κλάσματα (4)

Αγγλικά – (πατήστε κλικ για να ανοίξετε) – τάξη Γ (1), τάξη Δ (1), τάξη Ε (1), τάξη ΣΤ (1)