Ειρεσιώνη 2014

Ειρεσιώνη:

Πρόγονος του Χριστουγεννιάτικου δέντρου.

Ειρεσιώνη (από το είρος = έριον, μαλλίον) είναι κλάδος αγριελιάς (κότινος) στολισμένος με γιρλάντες από μαλλί λευκό και κόκκινο και τους πρώτους φθινοπωρινούς καρπούς (σύκα, καρύδια, αμύγδαλα, κάστανα, δημητριακά, κ.λ.π)

Τα παιδιά των οποίων και οι δύο γονείς ζούσαν, περιέφεραν την Ειρεσιώνη στους δρόμους της πόλης των Αθηνών τραγουδώντας τις καλένδες (κάλαντα) από σπίτι σε σπίτι, παίρνοντας το φιλοδώρημά τους από τον νοικοκύρη ή την κυρά και όταν έφθαναν στο σπίτι τους κρεμούσαν την Ειρεσιώνη πάνω από την εξώπορτά τους, όπου έμενε εκεί μέχρι την ιδία ημέρα του νέου έτους, οπότε, αφού τοποθετούσαν την νέα, κατέβαζαν την παλιά και την έκαιγαν.

Την Τρίτη 23 Δεκεμβρίου, στο σχολείο μας  έγινε η χριστουγενιάτικη γιορτή που οργάνωσαν οι μαθητές και οι δασκάλες της τρίτης τάξης. Επίσης πραγματοποιήθηκε παζάρι με  γιορτινά χειροτεχνήματα που έφτιαξαν οι μαθητές και οι δασκάλες της έκτης τάξης.