Φυσική Αγωγή

από 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Κάτω από: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυσική Αγωγή

27-4-2020

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους. Σας ενημερώνω, ότι  θα αναρτώ εκπαιδευτικό υλικό για τη φυσική αγωγή στο e-class κάθε Πέμπτη.

Να είστε καλά και θα τα ξαναπούμε σύντομα,

Στάθης Μπουβής.

23-4-2020

Αγαπητά μου παιδιά ,
Από την προηγούμενη εβδομάδα έχω αναρτήσει υλικό στο e-class, όπως θα κάνω και κάθε Παρασκευή πλέον από τώρα και στο εξής. Με τους κωδικούς που έχετε συνδέεστε στο ΠΣΔ και βρίσκετε το μάθημα μας ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ (Δανιήλ Δημήτρης) και τα ανάλογα τμήματα.
Ελπίζω να είστε όλοι σας καλά και χρόνια σας πολλά !!
Σας σκέφτομαι και μου λείπετε !

11-4-2020

Αγαπητά μας παιδιά συνεχίζουμε την επικοινωνία μας με ψυχραιμία και καλή διάθεση.

Μέχρι νεοτέρας αυτή μας η επικοινωνία, με βάση και τις ιδιαιτερότητες του μαθήματος μας, θα είναι εναρμονισμένη με τις συνθήκες που όλοι μας βιώνουμε, δηλαδή μικρός χώρος για να κινούμαστε και μεγάλο διάστημα που είμαστε μέσα στα πλαίσια του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ.

Με δεδομένα λοιπόν τα παραπάνω, οι στόχοι μας είναι:

– να ελέγξουμε τις ¨απολαύσεις μας¨-φαγητό ,

– να διατηρήσουμε όσο αυτό είναι δυνατό ένα καλό επίπεδο άθλησης και φυσικής κατάστασης και

– να βελτιώσουμε τις γνώσεις μας σε θέματα υγείας, κανονισμών και ιστορίας αθλημάτων, Ολυμπιακών αγώνων, ευ αγωνίζεστε κλπ.

Με επίσης δεδομένο τις ελλείψεις εξοπλισμού στο σπίτι τόσο για γυμναστική όσο και για την επικοινωνία μας ( υπολογιστής-εκτυπωτής κλπ), προσπαθούμε να δομήσουμε αυτή μας την επικοινωνία με τα απολύτως απαραίτητα, απλά και κυρίως προσβάσιμα στους περισσότερους μέσα.

Να μην χρειάζεστε εκτυπωτή παρά μόνο μια οθόνη υπολογιστή και ιντερνέτ. Από σήμερα ότι αρχείο σας δίνουμε θα είναι σε μορφή word (όσο είναι δυνατόν) για να μπορείτε να δουλέψετε πάνω του χωρίς να χρειάζεται να το εκτυπώσετε.

Σήμερα θα δώσουμε:

– προτάσεις-γνώσεις-εργασία για το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας, το ΠΡΩΙΝΟ , όπως και για το μεσημεριανό σας, τα ενδιάμεσα μικρογεύματα και την διατροφή αθλητών

– μια δεκάλεπτη κινητική δραστηριότητα την οποία προτείνουμε να την εκτελείτε τουλάχιστον δυο φορές κάθε ημέρα.

Έχετε την σκέψη μας και την αγάπη μας. Σύντομα ελπίζουμε να ξαναβρεθούμε εκεί που μας αρέσει …..στην αυλή μας.

Με αγάπη οι Γυμναστές σας.

5-4-2020

Αγαπητά μας παιδιά,
σε συνέχεια των προηγούμενων, σήμερα θα σας δώσουμε επίσης κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για την διατροφή, αλλά και μια απλή πρόταση άσκησης για το σπίτι.
Προτείνουμε, το παρακάτω βιντεάκι της άσκησης, να το εκτελείτε τουλάχιστον μια φορά ανά ημέρα.
Επιλέξαμε αυτόν τον τρόπο εκγύμνασης καθώς είναι πολύ δύσκολη και επικίνδυνη η εκγύμναση εξ αποστάσεως και με θεωρητικές οδηγίες.
Θα προτείναμε επίσης στους γονείς να είναι παρόντες κατά την εκτέλεση, αν όχι και οι δυο τουλάχιστον ο ένας.
Μέχρι νεοτέρας θα επικοινωνούμε κάθε Παρασκευή.
Ελπίζουμε να είστε όλοι καλά !
Με αγάπη
Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής,
Μπουβής Στάθης

30-3-2020

Αγαπητά μας παιδιά, ευχόμαστε  να είστε όλοι σας καλά και εσείς και οι οικογένειες σας.
Σκεφτήκαμε να ξεκινήσουμε την επικοινωνία μας με μερικές απλές συμβουλές και tips που αφορούν πρωτίστως την θωράκιση σας από τον ιό.
Μετά από τόσες μέρες εγκλεισμού και αποχής από κάθε κινητική δραστηριότητα είναι πολύ σημαντικό να προσέχουμε τόσο την διατροφή μας αλλά και να διατηρήσετε, όσο αυτό είναι δυνατό και κάποια κινητική δραστηριότητα.
Σε τακτά διαστήματα θα σας δίνουμε, σε πρώτη φάση, tips και για αυτό.
Επειδή είναι δύσκολο να προβλέψουμε την διάρκεια αυτής της κατάστασης θα θέλαμε να σας παροτρύνουμε,  κάποια ώρα της ημέρας να την αφιερώνεται για άσκηση.
Τώρα που μας λείπει καταλαβαίνουμε ποσό σημαντική είναι για μια ισορροπημένη ζωή.
Σας ευχόμαστε υπομονή, θετική διάθεση και θα είμαστε σε επαφή.

Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής
Μπουβής Στάθης