Αυτοδιαγνωστικός έλεγχος των μαθητών/τριών

από 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αυτοδιαγνωστικός έλεγχος των μαθητών/τριών

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Χριστός Ανέστη!

Προς ενημέρωσή σας, αναρτούμε παρακάτω την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) στο σημερινό ΦΕΚ που μας απεστάλη στο Σχολείο πριν από λίγες ώρες με λεπτομερείς οδηγίες για τον αυτοδιαγνωστικό έλεγχο -self test- των μαθητών/τριών από τους γονείς/κηδεμόνες τους καθώς και των εκπαιδευτικών, των μελών του ΕΕΠ και του ΕΒΠ του Σχολείου, εν όψει της επανέναρξης της λειτουργίας του την ερχομένη Δευτέρα 10-5-2021.

Οι οδηγίες αυτές θα πρέπει να τηρηθούν αυστηρά από εσάς για τα παιδιά σας και θα ήθελα να σας επισημάνω ότι δεν θα επιτραπεί η είσοδος στο Σχολείο σε μαθητές/τριες που δεν θα έχουν κάνει τον έλεγχο και δε θα διαθέτουν τη σχολική κάρτα του μαθητή, όπως ορίζει άλλωστε και η ΚΥΑ στο ΦΕΚ.

Σας παραπέμπουμε επίσης στο ακόλουθο άρθρο με οδηγίες για τα βήματα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου για τους μαθητές, το οποίο θα σας κατατοπίσει λεπτομερώς:

Είναι ευνόητο ότι τα μέτρα προστασίας που λαμβάνονταν από τους μαθητές/τριες του Σχολείου ως τις 11 Φεβρουαρίου που αυτό έκλεισε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, θα εξακολουθήσουν να ισχύουν από την ερχόμενη Δευτέρα 10 Μαΐου (Υποχρεωτική χρήση μασκών, τήρηση αποστάσεων ασφαλείας, χρήση ξεχωριστών εισόδων/εξόδων και απ’ ευθείας μετάβαση στις τάξεις των μαθητών/τριών κατά την άφιξή του στο Σχολείο κ.α.)

Καλή δύναμη και καλή επάνοδο τη Δευτέρα στο Σχολείο!

Δρ  Στέργιος Τάτσιος

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται