Εγγραφές μαθητών στην Α΄τάξη Δημοτικού για το Σχ. Έτος 2021-2022

από 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές μαθητών στην Α΄τάξη Δημοτικού για το Σχ. Έτος 2021-2022

Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις για την εγγραφή μαθητών/τριων στην A‘ τάξη του Σχολείου θα γίνονται από τη Δευτέρα 1 Μαρτίου ως και την Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021 και από ώρα 10.00-12.00 π.μ. καθημερινά – ωράριο το οποίο θα τηρηθεί α υ σ τ η ρ ά-λαμβάνοντας όλα τα μέτρα ασφαλείας για τον Κορωνοϊο. Κατά το επόμενο Σχολικό έτος 2021-22 στην Α’ τάξη του Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από τις 1-1-2015 ως και τις 31-12-2015.

Τα όρια της χωροταξικής κατανομής στην Αγία Παρασκευή  για εγγραφή των μαθητών /τριων στην Α’ τάξη του Σχολείου μας είναι τα εξής:

Στη λεωφόρο Μεσογείων (από την οδό Αρκάδιου μέχρι την Ηπείρου, Hπείρου (τα ζυγά από Mεσογείων μέχρι Θράκης), Καραϊσκάκη (όλα τα μονά και ζυγά από το 62 μέχρι τέλος), Eλευθέριου Βενιζέλου (όλα τα ζυγά και τα μονά από 47 μέχρι τέρμα), Επτανήσου (από 28 και 27 μέχρι τέλος), Πατριάρχο Γρηγορίου (ολόκληρη), Νεαπόλεως (από το 88 μέχρι το 128 όπου συναντά τη Σύμης), Σύμης (όλα τα μονά-τα ζυγά ανήκουν στον Χολαργό), οδός Κυκλάδων (όλη μέχρι 85 και 118 τα ζυγά), Αρκάδιου (μόνο τα μονά-τα ζυγά ανήκουν στον Χολαργό) .

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή μαθητών/τριων στην Α’ τάξη  είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.
  2. Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας του μαθητή, που θα αποδεικνύει ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται.
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο θα διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
  5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Κατά την εγγραφή των μαθητών/τριων στην Α’ τάξη του Σχολείου παρακαλούνται θερμά οι γονείς/κηδεμόνες να δηλώνουν ταυτόχρονα αν επιθυμούν να εγγράφουν τα παιδιά τους στο πρόγραμμα του Ολοήμερου Σχολείου (ως τις 15.00 ή ως τις 16.00) ή στο τμήμα Πρωινής ζώνης (07.00-08.00) για τη λειτουργία του οποίου απαιτείται τουλάχιστον η εγγραφή 10 μαθητών/τριων.

Δρ Στέργιος Τάτσιος

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται