Ο τόπος μου: ευκαιρία για περπάτημα!

Νοέ 202110

unnamed Παρασκευή, τέλεια μέρα για εκδρομή! Προσέξτε διαδρομή: ξεκινήσαμε από το σχολείο μας, φτάσαμε στα Βαπόρια, μια μικρή στάση στ’ Άστέρια για να  θαυμάσουμε την ομίχλη (τέρατα και όντα μαγικά και καράβια ιπτάμενα και ζώα μυθικά που έκρυβε…), στη συνέχεια πλατεία Τσιροπινά για να καταλήξουμε στην μοναδική μας πλατεία. Στα σκαλιά ξεκουραστήκαμε, βγάλαμε τα μπλοκ ζωγραφικής μας και φτιάξαμε την πρόσοψη του Δημαρχείου, έτσι όπως το βλέπουμε εμείς, ίσως με λιγότερα παράθυρα, ίσως με πιο στραβές κολόνες, ίσως πολύ πολύ πιο χρωματιστό, μα πάντα αγαπημένο!

από κάτω από: Γνωρίζουμε..., Μαθητική Εφημερίδα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο τόπος μου: ευκαιρία για περπάτημα!

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.