Ορισμένες χρήσιμες ενημερώσεις για την ομαλή λειτουργία του ολοήμερου

Οκτ 202018

1. Το ολοήμερο θα λειτουργεί κανονικά έως τις 16:00, καθημερινά. Το πρόγραμμα είναι ως εξής:
13:20 – 14:00: Διατροφική αγωγή
14:00-14:15: Διάλειμμα
14:15 – 15:00: Μελέτη για το τμήμα που αποχωρεί στις 15:00 και Όμιλοι Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων για το τμήμα που αποχωρεί στις 16:00
15:00 – 15:15: Διάλειμμα
15:15 – 16:00: Μελέτη

2. Η μελέτη αφορά τα αντικείμενα της γλώσσας και των μαθηματικών. Στόχος είναι οι μαθητές να κατανοήσουν, να επιλύσουν απορίες και να ασχοληθούν με τις ασκήσεις τους για το σπίτι.

3. Επιλύσαμε το πρόβλημα με το ζέσταμα του φαγητού, οπότε τα παιδιά μπορούν να φέρνουν μαζί τους οποιοδήποτε φαγητό.

4. Για οποιαδήποτε αλλαγή στο πρόγραμμα των παιδιών (π.χ. αποχώρηση στο κλασικό) παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως την δ/ντρια ή τον εκπαιδευτικό της τάξης (με email, σημείωμα ή τηλέφωνο).

5. Στην ώρα των πολιτιστικών ομίλων δραστηριοτήτων οι μαθητές μπορούν να ασχοληθούν με το θέατρο, χειροτεχνία, φιλαναγνωσία κ.α.

6. Οι αίθουσες καθαρίζονται (καρέκλες, πόμολα, επιφάνειες) πριν και μετά την είσοδο και έξοδο των μαθητών από αυτές.

7. Καλό θα ήταν κάθε μαθητής να διαθέτει στο καλαθάκι του πετσέτα ή σουπλά για την ώρα του φαγητού.

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Το σχολείο μας| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ορισμένες χρήσιμες ενημερώσεις για την ομαλή λειτουργία του ολοήμερου