Κινηματογραφική Λέσχη

Ιαν 202320

3640Μια Κινηματογραφική Λέσχη οργανώνεται από μεγάλους, αλλά όχι μόνο για μεγάλους! Η δική μας  Λέσχη δημιουργήθηκε για παιδιά, τα παιδιά του σχολείου μας. Σκοπός της είναι τα παιδιά να συναντιούνται με σκοπό να απολαύσουν κινηματογραφικές ταινίες, να συζητήσουν γι’αυτές, να παίξουν, να γελάσουν, ώστε η θέαση να γίνει συνήθεια και να εδραιωθεί η αγάπη για τον καλό κινηματογράφο.

Οι ταινίες και οι δραστηριότητες που τις συνοδεύουν έχουν επιλεγεί από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων, στο πλαίσιο του σεμιναρίου «Κινηματογραφική Λέσχη στο Σχολείο». Κάθε μήνα θα προβάλλονται δύο ταινίες μικρού μήκους, στο χώρο της βιβλιοθήκης (που ελπίζουμε να θυμίζει περισσότερο κινηματογραφική αίθουσα αν έχουμε και ποπ κορν!)

Η ταινία που παρακολουθήσαμε την εβδομάδα αυτή ήταν «Οι επισκέπτες» του Θ. Παπαδουλάκη.

από κάτω από: Δημιουργούμε..., Μαθητική Εφημερίδα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κινηματογραφική Λέσχη