Φιλίες… δι’αλληλογραφίας!

Δεκ 20218

png clipart email icon mail heart material thumbnailΧειρόγραφα κι όχι γραμμένα στο πληκτρολόγιο και τυπωμένα τα γράμματά μας. Μέσα σε φάκελο κι όχι απλά με το πάτημα του πλήκτρου «ΑΠΟΣΤΟΛΗ». Με γραμματόσημο κανονικό, κολλημένο πάνω δεξιά. Και με την αγωνία αν έφτασαν τα γράμματά, αν τα διάβασαν, μήπως παράπεσε κανένα και πότε θα μας απαντήσουν. Όπως παλιά.

Ξεκινήσαμε να επικοινωνούμε  δι’ αλληλογραφίας με τους μαθητές της Ε΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου και τη δασκάλα τους, την κυρία Κατερίνα. Θέλουμε να γνωριστούμε, να λέμε τα νέα μας, τις ιδέες και τις σκέψεις μας, τι μας αρέσει, πώς περνάμε τη μέρα μας κι όλα αυτά γραμμένα με τον γραφικό χαρακτήρα τον δικό μας κι όχι με τη γραμματοσειρά του υπολογιστή.

Τα πρώτα γράμματα έφυγαν και τα περιμένουμε…

από κάτω από: Δημιουργούμε..., Μαθητική Εφημερίδα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φιλίες… δι’αλληλογραφίας!

28/5/1979: Υπογράφεται στο περιστύλιο του Ζαππείου η συμφωνία ένταξης της Ελλάδας στην ΕΟΚ. Από ελληνικής πλευράς, τη συμφωνία υπογράφει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής.