Η ΕΡΤ πάει σχολείο!

Φεβ 201723

Αποτέλεσμα εικόνας για η ερτ παει σχολειοΗ ΕΡΤ πάει σχολείο; Κατά κάποιον τρόπο, ναι! Στο διαδικτυακό της τόπο δημιουργήθηκε μια ειδική ιστοσελίδα με τίτλο «Η ΕΡΤ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ» όπου φιλοξενούνται 330 περίπου οπτικοακουστικά αρχεία, αντίστοιχα  με την ύλη των σχολικών βιβλίων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με στόχο να αξιοποιηθούν μέσα στην τάξη!

από κάτω από: Ανακαλύπτω τον Κόσμο, Ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΕΡΤ πάει σχολείο!

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.