5η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκαν οι αθλητικές εκδηλώσεις στο πλαίσιο της 5ης Ημέρας Αθλητισμού.

Οι μαθητές της Α΄, Β΄, και Γ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά ιστιοπλοϊκό σκάφος, να ενημερωθούν από προπονητή του Ναυταθλητικού Ομίλου Ιστιοπλοΐας Αλεξ/πολης για την ιστιοπλοΐα και να μπουν μέσα στο σκάφος.

Ακολούθησε ενημέρωση και επίδειξη του αθλήματος του TAE KWON DO, αλλά συμμετείχαν και οι ίδιοι οι μαθητές σε ασκήσεις.

Διεξήχθη αγώνας χειροσφαίρισης μεταξύ των μαθητών της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης, ενώ οι μαθητές της Δ΄ τάξης έπαιξαν “μηλάκια”.

Στη συνέχεια οι μαθητές όλων των τάξεων μετέβησαν στο γήπεδο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” όπου τους περίμενε ο προπονητής της ομάδας Βόλεϊ Ανδρών του Εθνικού, κ. Μουστακίδης, μαζί με παίχτες της ομάδας που προπονούνταν. Αφού τους  ενημέρωσε έπαιξαν αγώνες βόλεϊ υπό τη διαιτησία του.

Τέλος, εκπαιδευτικοί και μαθητές πήραν μέρος σε αγώνα δρόμου στο στάδιο “Φώτης Κοσμάς”.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συνέβαλλαν στην υλοποίηση αυτών των δράσεων.