ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΔΕΑΓΑΤΣ ΩΣ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Την Τετάρτη 23/5/2018, στην κατάμεστη αίθουσα του Ιστορικού Μουσείου της πόλης μας, οι μαθητές της Δ΄ τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν  την εκδήλωση

« Από το Δεδέaγaτς  ως την Αλεξανδρούπολη»

Μέσα από κείμενα, εικόνες, δράσεις, θεατρικό δρώμενο και τραγούδια οι μαθητές ξεδίπλωσαν το κουβάρι της ιστορίας της πόλης μας από την αρχαιότητα μέχρι την απελευθέρωση και την ενσωμάτωση της Αλεξ/πολης στον εθνικό κορμό.

Ακούστηκε για πρώτη φορά το  τραγούδι «Αντώνης Βιζβίζης», τους στίχους του οποίου έγραψαν απόφοιτοι μαθητές του 3ου Δημοτικού σχολείου που φέτος φοιτούν στο 1ο Γυμνάσιο – Λεονταρίδειο, καθώς και στο Μουσικό Γυμνάσιο της πόλης μας. Τη μουσική επιμέλεια του τραγουδιού είχε η μουσικός κ. Χριστίνα Μπαρμπαγιάννη.

Ευχαριστούμε τους μαθητές για τις συγκινητικές στιγμές που μας χάρισαν και συγχαίρουμε όλους τους δασκάλους που συνεργάστηκαν, από πέρυσι μέχρι φέτος, για αυτήν παρουσίαση

Ευχαριστούμε και τους γονείς που στήριξαν τους εκπ/κούς σ΄ αυτήν τους την προσπάθεια.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΙΖΒΙΖΗΣ

Ο Αντώνης και η Δόμνα

οι δυο καπεταναίοι

όργωναν το πέλαγος

όταν ήταν νέοι.

Ξεσήκωσαν τον κόσμο

μαζί με τον Παπά.

Τον Ανδρούτσο γνώρισαν

και τον Νικηταρά.

Ώσπου μια μέρα

Εσκότωσαν τον καπετάν-Αντώνη.

Τον έκλαψε η Δόμνα, τον έκλαψαν οι πέτρες και οι βράχοι.

Τον έκλαψε η θάλασσα

που ζει πλέον μονάχη.