Το Αειφόρο Σχολείο-Πρόγραμμα eTwinning

Με ένα νέο έργο eTwinning ασχολούνται οι μαθητές του κλασικού τμήματος του Νηπιαγωγείου μας, «Το Αειφόρο Σχολείο».

eTwinning Label-Το Αειφόρο σχολείο που ονειρεύομαι

Το Label του προγράμματος!

Η κύρια ιδέα του προγράμματος αυτού είναι η εμπλοκή των μαθητών στην αειφόρο ανάπτύξη, μέσα από τη μαθητική τους ζωή. Ζητούμενο είναι το σχολείο που ονειρεύονται τα παιδιά για να περνούν ευχάριστα και δημιουργικά κατά την παραμονή τους σ’ αυτό και που  θα είναι “ανοιχτό” στην ευρύτερη κοινωνία. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα θα ασχοληθούμε με την προαγωγή Τεχνών και Πολιτισμού, το σχολικό κήπο, την εξοικονόμηση νερού, την ανακύκλωση και τη διαχείριση των απορριμμάτων.

20160301_082809

Το αειφόρο Σχολείο όπως το ονειρεύονται τα παιδιά-Ομαδική εργασία

Ξεκινήσαμε τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα αυτό με δράσεις ευαισθητοποίησης όπως συζήτηση γύρω από το πως επιθυμούν τα παιδιά να είναι το Αειφόρο Σχολείο. Το ζωγράφισαν με μια καταπράσινη αυλή και παιδική χαρά. Μέσα από τη ζωγραφιά αυτή επιλέξαμε την εικόνα που τα εκφράζει καλύτερα και δημιουργήσαμε το Λογότυπό μας: ονομαστήκαμε «Η Ομάδα του κεφιού», γιατί ότι κάνουμε, το κάνουμε με κέφι!

20160301_082913

Το λογότυπό μας: “H Oμάδα του κεφιού”

Με κέφι λοιπόν συνεχίζουμε τις δράσεις μας!