Παιδιά-Υπερασπιστές των ζώων συντροφιάς

Συγγραφέας: 36ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 08-03-2023

Με την ολοκλήρωση του 2ου Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με τίτλο ” Κάνω συντροφιά.. στα ζώα συντροφιάς” οι μικροί μαθητές έφτιαξαν δύο αφίσες (μία για τα δεσποζόμενα και μία για τα αδέσποτα ζώα) με σκοπό να ενημερώσουν, να ευαισθητοποιήσουν και να αφυπνίσουν τους πολίτες, μικρούς και μεγάλους. Αφού οι μαθητές παρατήρησαν άλλες αφίσες σχετικές με το ζήτημα αυτό, έφτιαξαν την αφίσα για τα δεσποζόμενα ζώα με το μήνυμα ”Είμαστε ζωάκια τυχερά..έχουμε σπίτι και αγκαλιά” και για τα αδέσποτα ζώα με το μήνυμα ” Χρειάζομαι σπίτι, φαγητό, γιατρό, αγάπη για ΝΑ ΖΩ”. Οι αφίσες διανεμήθηκαν στα συστεγαζόμενα σχολεία και στην τοπική κοινωνία.