Επαναλειτουργία σχολείων

Συγγραφέας: 36ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 30-05-2020

Αγαπημένα μας παιδιά.

Ήρθε η ώρα να ξανασυναντηθούμε και γι αυτό είμαστε όλοι χαρούμενοι. Μόνο που αυτή τη φορά θα είναι λίγο διαφορετικά.Θα πρέπει να είμαστε  προσεκτικοί, να τηρούμε τις αποστάσεις από τους φίλους μας και από τις δασκάλες μας, να πλένουμε πολύ καλά τα χέρια μας, να μην χρησιμοποιούμε τα ίδια παιχνίδια και τους ίδιους μαρκαδόρους και πολλά άλλα που θα τα πούμε και στο σχολείο μας.

Θα ήθελα να δείτε προσεκτικά  τα παρακάτω  βιντεάκια και θα τα συζητήσουμε από κοντά.

Για το παραμύθι της Βασιλικής Νίκου “Το πάθημα του κορονοϊού”

Πατήστε εδώ

μικρογραφία βίντεο

Πατήστε εδώ

video thumbnail

Αγαπημένα μας παιδάκια,εμείς οι δασκάλες είμαστε πολύ χαρούμενες γιατί ήρθε η ώρα να συναντηθούμε! Εσείς;

Όλον αυτό τον καιρό νιώσαμε πολλά συναισθήματα.

ΧΑΡΑ , γιατί μείναμε και χορτάσαμε λίγο τη μαμά και τον μπαμπά μας

ΛΥΠΗ , γιατί δεν βλέπαμε τους φίλους μας και το αγαπημένο μας σχολείο

ΘΥΜΟ , γιατί δεν μπορούσαμε να βγούμε έξω και

ΦΟΒΟ , γιατί δεν καταλαβαίναμε  το λόγο που γινόταν όλο αυτό και ανησυχούσαμε μήπως συμβεί κάτι.

Εμείς στο σχολείο θα  ασχοληθούμε περισσότερο με το συναίσθημα της χαράς που ήρθε  και της λύπης που έφυγε.

Τη μέρα που θα βρεθούμε τι λέτε να φτιάξουμε ένα πρόσωπο με το συναίσθημα που θέλει ο καθένας και να το συζητήσουμε;

Σας περιμένουμε και σας αγαπάμε!

Αγαπητοί γονείς

Τη Δευτέρα 1 Ιουνίου ανοίγουν τα σχολεία. Επιστρέφουμε στο σχολείο μας αλλά με διαφορετικές συνθήκες. Η πρωινή ζώνη (7.45π.μ.- 8.15π.μ.)δεν θα ισχύει, τα παιδιά θα προσέρχνται στις (8:15π.μ.-8:30π.μ.), όπως και το προαιρετικό ολοήμερο τμήμα (13.00μ.μ-16.00μ.μ) δεν ισχύει μέχρι μέχρι το τέλος των μαθημάτων που θα είναι  την Παρασκευή 26 Ιουνίου.Σας παρακαλούμε να λαμβάνετε τα κατάλληλα μέτρα για την αποφυγή συνωστισμού κατά την προσέλευση – αποχώρηση στη σχολική μονάδα, φροντίζοντας να τηρούνται αποστάσεις μεταξύ των μαθητών.Για το λόγο αυτό θα αφήνετε τα παιδιά στην είσοδο του προαυλίου του Νηπιαγωγείου  και από εκεί θα τα παραλαμβάνετε.Εσείς οι γονείς στο σπίτι και εμείς οι εκπ/κοί στο σχολείο πρέπει να εκπαιδεύσουμε τα παιδά  στη χρήση του αντισηπτικού, στο σχολαστικό πλύσιμο των χεριών, και στην τήρηση της μεταξύ τους απόστασης  για την ασφάλεια όλων.Και πρέπει να το καταφέρουμε χωρίς να σπείρουμε το φόβο στην ψυχή τους. Η χρήση της μάσκας στο σχολείο από τα παιδιά και το προσωπικό είναι προαιρετική.

Ακολουθώντας  τις εγκυκλίους
  και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ :
  •  οι αίθουσες διδασκαλίας έχουν διαμορφωθεί με τρόπο που επιτρέπει την τήρηση των προβλεπόμενων αποστάσεων
  •  έχει περιοριστεί το εκπαιδευτικό υλικό και τα παιχνίδια
  •  έχουν απομακρυνθεί παιχνίδια που δεν μπορούν να απολυμανθούν
  •  θα γίνεται ατομική χρήση υλικών (μαρκαδόροι, ψαλίδια…) κι εξοπλισμού (καρέκλες, τραπεζάκια…)
  • καλός αερισμός του χώρου  σε όλη τη διάρκεια του εκπ/κού προγράμματος με ανοιχτά παράθυρα.
  • οι αίθουσες θα καθαρίζονται και θα απολυμαίνονται κατά τη διάρκεια του διαλείμματος
  • το νηπ/γείο μας έχει προμηθευτεί με επαρκή ποσότητα αντισηπτικών για χρήση από τα παιδιά.
  • στο παραμικρό ύποπτο σύμπτωμα (δέκατα, βήχας, μπουκωμένη μύτη, κόπωση, δυσκολία αναπνοής, διάρροια, εμετός) το παιδί πρέπει να παραμείνει στο σπίτι και να ενημερωθεί άμεσα ο παιδίατρος.
  • Πριν την επιστροφή στην τάξη είναι σημαντικό  να προετοιμάσετε τα παιδιά για τις διαφορετικές συνθήκες που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν (διαχωρισμός τμημάτων, τήρηση αποστάσεων, ατομική χρήση υλικών…) καθώς και να τα εκπαιδεύσετε στην τήρηση μέτρων ατομικής υγιεινής.

Καλή μας αρχή