« ΕΓΩ, ΕΣΥ, ΕΜΕΙΣ … ΜΑΖΙ » με τα Πρωτάκια μας Μαζί …

Στις 22 Μαΐου 2018 επισκέφθηκαν το σχολείο συνεργάτες του Πανελλήνιου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και υλοποίησαν με τους μαθητές της Α΄ τάξης την εκπαιδευτική βιωματική δράση  « ΕΓΩ, ΕΣΥ, ΕΜΕΙΣ … ΜΑΖΙ » , στο πλαίσιο του Προγράμματος « ΚΙ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΣΥ; » , που υλοποιεί το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες. Στόχοι του προγράμματος ήταν να εκφραστούν και να ψυχαγωγηθούν  οι μαθητές με το Θεατρικό Παιχνίδι, προσφέροντας αβίαστα στους μικρούς μας φίλους  ένα σταθερό πλαίσιο επικοινωνίας, αποδοχής και συνεργασίας χωρίς ανταγωνισμό και αντιπαλότητα, να ενισχυθεί η δημιουργική τους φαντασία, να προβληματιστούν,  να διαδράσουν,  να πάρουν θέση σε θέματα μετανάστευσης, να παρουσιάσουν τις δικές τους  «ιστορίες» με τη μορφή σκηνικών δρώμενων και μέσα από μια διαδικασία σύνθεσης να περάσουν από το ΕΓΩ στο ΕΜΕΙΣ. Στο τέλος του προγράμματος οι θεατροπαιδαγωγοί εμψυχωτές κατάφεραν, μέσα από τον συμβολισμό της αρμονικής σύνθεσης των χρωμάτων του ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ, να περάσουν το μήνυμα της ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ αβίαστα και με ευαισθησία, καταφέρνοντας να μας συγκινήσουν όλους, μικρούς και μεγάλους …!