Αστεροσκοπείο-Μετεωροσκοπείο ΑΠΘ

SAM_2313SAM_2311SAM_2309SAM_2294σε μια από τις ωραιότερες ξεναγήσεις οδηγήθηκαν οι τάξεις Ε΄και ΣΤ΄του σχολείου.
Ξεκινήσαμε από το Αστεροσκοπείο του ΑΠΘ .Το κτίριο του Αστεροσκοπείου εκτός των άλλων , διαθέτει διοπτρικό τηλεσκόπιο πλήρως εξοπλισμένο, βοηθητικά κινητά τηλεσκόπια, ραδιοτηλεσκόπιο, πολλά εποπτικά μέσα διδασκαλίας και επαγγελματικούς χάρτες και άτλαντες του ουρανού. ΄Οπως χαρακτηριστικά αναφέρουν στο φυλλάδιο που μας μοίρασαν, η Αστρονομία γεννήθηκε πριν από πολλούς αιώνες , όταν ο άνθρωπος σήκωσε το βλέμμα του και αντίκρισε με δέος το πανόραμα του έναστρου ουρανού. Η σημαντική πρόοδος που επιτεύχθηκε στο παρελθόν σε συνδυασμό με τη σημερινή ανάπτυξη της Αστρονομίας προμηνύουν ένα λαμπρό μέλλον.
Ο θαυμασμός των παιδιών για αυτά που είδαν και άκουσαν , αποτυπωνόταν κάθε στιγμή στα πρόσωπά τους. Οι ερωτήσεις τους ήταν αμέτρητες και κάποιες βέβαια δεν μπόρεσαν να απαντηθούν λόγω χρόνου.
Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Μετεωροσκοπείο του ΑΠΘ όπου ακούσαμε πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τη Μετεωρολογία και στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στο πάρκο όπου γνωρίσαμε από κοντά τα διάφορα όργανα που χρησιμοποιούν για τις μετρήσεις τους.
Ευχαριστούμε από καρδιάς την κ. Ελίνα Αηδονά-Παπαζάχου για την τόσο εποικοδομητική αυτή ξενάγηση , όπως και τους καθηγητές και του φοιτητές του ΑΠΘ που με πολλή υπομονή έδωσαν τις πληροφορίες και απάντησαν στις ερωτήσεις των μαθητών μας.

Κατηγορίες: Επισκέψεις, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Ένα σχόλιο στο Αστεροσκοπείο-Μετεωροσκοπείο ΑΠΘ

1. Ο/Η Παλιεράκη Αθηνά λέει:

Ευχαριστούμε που δώσατε στα παιδιά αυτή την ευκαιρία να γνωρίσουν και να θαυμάσουν κάτι τόσο μακρινό και άπιαστο αλλά και τόσο όμορφο…. τον έναστρο ουρανό!!