3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

SAM_2502SAM_25053η  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας πήραν μέρος σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες που οργανώθηκαν στα πλαίσια της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Διοργανώθηκαν δύο δραστηριότητες δρομικές και για το σκοπό αυτό οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου με τη συνοδεία των δασκάλων τους πήγαν στο γειτονικό πάρκο της πλατείας Δικαστηρίων. Αρχικά όλα τα παιδιά πήραν μέρος σε μια διαδρομή χαλαρού τρεξίματος αντοχής χωρίς νικητές. Οι μικρές τάξεις (Α, Β, Γ, Δ) κάλυψαν μια απόσταση 500 μέτρων περίπου, ενώ οι μεγαλύτερες τάξεις (Ε,ΣΤ) έτρεξαν περίπου 1000 μέτρα.

Η δεύτερη δραστηριότητα περιελάμβανε τρέξιμο ταχύτητας 30 μέτρων. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε εξάδες αγοριών και κοριτσιών ανάλογα με την ηλικία τους και έτρεξαν την απόσταση, πάλι χωρίς να δοθεί έμφαση στον νικητή αλλά στην συμμετοχή.

Οι εκδηλώσεις συνεχίστηκαν στην αυλή του σχολείου με διάφορα παιχνίδια όπως π.χ. διελκυστίνδα για τα παιδιά της Πρώτης και της Δευτέρας Τάξης, παιχνίδι σκυταλοδρομίας για τα παιδιά της Τρίτης και της Τετάρτης Τάξης, ενώ οι Ε και ΣΤ τάξεις έπαιξαν βόλεϊ.

Σε κάποιο διάλλειμα των εκδηλώσεων η μαθήτρια της Ε τάξης Μπαλιάν Λίκα διάβασε ένα ποίημα που έγραψε με αφορμή την Πανελλήνια μέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Παράλληλα με τις παραπάνω δραστηριότητες έγιναν και άλλες δύο:

• Τουρνουά Πινγκ-Πόνγκ αγοριών και κοριτσιών (δεν πρόλαβαν να παίξουν όλοι όσοι δήλωσαν συμμετοχή)
  • Άλμα εις ύψος (Α, Β, Γ Τάξεων) και (Δ, Ε, ΣΤ Τάξεων)

Όλα τα παιδιά παρακινήθηκαν να συμμετέχουν σε όσες δραστηριότητες επιθυμούν, χωρίς το άγχος της διάκρισης και της επιτυχίας, απολαμβάνοντας τη χαρά της συμμετοχής και της προσπάθειας.

Ο αθλητισμός είναι δικαίωμα για όλους