Η νεράιδα των λουλουδιών και ο δράκος

SAM_2056SAM_2054SAM_2043Η νεράιδα των λουλουδιών ζούσε σε ένα καταπράσινο λιβάδι. Το αγαπούσε , το φρόντιζε και καμάρωνε πολύ γι αυτό. Με τα μαγικά της γυαλιά, τα γυαλιά των αποχρώσεων, δημιουργούσε εκείνα τα υπέροχα χρώματα στα λουλούδια. Και το λιβάδι γινόταν πανέμορφο και έσφυζε από ζωή καθώς ζωάκια, πεταλούδες και πουλιά το επισκέπτονταν όλο και πιο συχνά……

Στα πλαίσια της γνωριμίας με “νέους συγγραφείς”, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα κ. Ρούλα Μυλωνά. Η κ. Μυλωνά είναι από το 2007 Σχολική Σύμβουλος στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Θεσσαλονίκης. Ως εκπαιδευτικός ασχολήθηκε ιδιαίτερα με την παιδική λογοτεχνία εφαρμόζοντας προγράμματα φιλαναγνωσίας στην τάξη. Η ενασχόληση με το παραμύθι όμως προέκυψε ως αναγκαιότητα για να ανταποκριθεί στις ανάγκες της κόρης της.

Το βιβλίο με τίτλο “η νεράιδα των λουλουδιών και ο δράκος” εκτός από το παιδαγωγικό και ψυχαγωγικό του περιεχόμενο , προσφέρει στους μικρούς αλλά και μεγάλους αναγνώστες του, μια τέλεια εικονογράφηση αποτυπωμένη σε βρώσιμο χαρτί από ανανεώσιμες πηγές χάρτου με χρώματα ζαχαροπλαστικής .

Η παραστατικότατη παρουσίαση του παραμυθιού από τη συγγραφέα του, άφησε μια ευχάριστη γεύση