ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Β ΤΑΞΗΣ

IMGP2904                  IMGP2874

IMGP2935
Στις 31 Μαρτίου οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Τάξης του Σχολείου μας μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ Τάξης του Πειραματικού Σχολείου του Α.Π.Θ. πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ. (περιοχή Αεροδρομίου) με θέμα τη ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Στο πρώτο μέρος του προγράμματος τα παιδιά ενημερώθηκαν για τις ομάδες των τροφών στη Διατροφική Πυραμίδα και την αξία της Μεσογειακής Διατροφής. Στο δεύτερο μέρος έμαθαν να αντλούν πληροφορίες από τις ετικέτες των τροφίμων και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα ασφάλειας και βασικών αρχών ορθού χειρισμού των τροφίμων. Εκείνο όμως που συνεπήρε πραγματικά τους μικρούς μαθητές ήταν η παρακολούθηση της παραγωγικής διαδικασίας του γιαουρτιού. Τα παιδιά, συμμετέχοντας βιωματικά στην παραγωγή, ήρθαν σε επαφή με τον μαγικό κόσμο της χημείας καθώς και με τον συναρπαστικό κόσμο των μικροοργανισμών μέσα από μικροσκόπια.
Η εκπαιδευτική μας επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την περιήγησή μας στον εξωτερικό χώρο του Αγροκτήματος, όπου οι μικροί μας φίλοι είχαν την ευκαιρία να δουν και να χαρούν από κοντά τα άλογα και τις αγελάδες του Αγροκτήματος κάτω από έναν πολύ όμορφο ανοιξιάτικο ήλιο.

Η δασκάλα της τάξης

Κατηγορίες: Επισκέψεις, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.