Στο αμερικάνικο κολλέγιο “Ανατόλια”

SAM_1380SAM_1394SAM_1382SAM_1377Οι τάξεις Δ΄και Ε΄του σχολείου μας επισκέφτηκαν το χώρο του αμερικάνικου κολλεγίου Ανατόλια Θεσσαλονίκης και ενημερώθηκαν από τα επιστημονικά στελέχη της HELMEPA για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος για τη ζωή του πλανήτη.

Τα παιδιά έγραψαν για την επίσκεψή τους αυτή:

“Είδαμε τον κόσμο του βυθού, ακούσαμε για τη ναυτιλία, για τους ανεξερεύνητους ωκεανούς και για τα διάφορα είδη πλοίων. Είδαμε βίντεο με τον “βρεταννικό”, ένα όμορφο πλοίο . Επίσης , μάθαμε για το φαινόμενο του θερμοκηπίου, την κλιματική αλλαγή και για τους τρόπους με τους οποίους θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα σχετικά με τη ρύπανση της θάλασσας. Στο τέλος συμπληρώσαμε ερωτηματολόγιο για τα όσα είδαμε, Μας έκαναν εντύπωση οι εικόνες με τα διάφορα είδη ψαριών που ζουν σε μεγάλο βάθος και οι δύτες που έχουν εξερευνήσει μόνο το ελάχιστο των ωκεανών. Έπίσης μας έκαναν εντύπωση τα ρομπότ που στέλνουν οι άνθρωποι στα βάθη των θαλασσών.”

Αυτά και άλλα πολλά έγραψαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας για την επίσκεψή τους στο πραγματικά μαγευτικό περιβάλλον του κολλεγίου.

Κατηγορίες: Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.