ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες

SAM_1291SAM_1290SAM_1288μια καταπληκτική παράσταση παρακολουθήσαμε στο Βασιλικό Θέατρο Θεσσαλονίκης, μια παράσταση που μας ταξίδεψε, μας διασκέδασε αλλά και μας προβλημάτισε συγχρόνως, μια παράσταση επιπέδου με φαντασμαγορικά σκηνικά που ενθουσίασαν τους μαθητές μας. Το πασίγνωστο έργο του Ιουλίου Βερν , δοσμένο από  μια άλλη οπτική γωνία, προσαρμοσμένο στην εποχή μας, με καταπληκτικές ερμηνείες, είναι μια παράσταση που συστήνουμε ανεπιφύλακτα.

Από την περσινή σχολική χρονιά , το ΚΘΒΕ είχε πραγματοποιήσει διαγωνισμό για τις Ε΄τάξεις των Δημοτικών Σχολείων. Το σχολείο μας πήρε μέρος στο διαγωνισμό με έργα σχετικά με το περιεχόμενο της παράστασης  και η Διεύθυνση του Θεάτρου έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά της ΣΤ΄τάξης να παρακολουθήσουν την παράσταση χωρίς αντίτιμο εισιτηρίου.

Η παράσταση εκτός από τον ψυχαγωγικό της χαρακτήρα , αποτελεί μια τέλεια αφόρμηση για τους εκπαιδευτικούς ώστε να ασχοληθούν με διδακτικές ενότητες που μπορούν να “τρέξουν ” σε όλα μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος.

Στο τέλος της παράστασης , η Διεύθυνση του ΚΘΒΕ μοίρασε ένα πολύ κατατοπιστικό και χρήσιμο ημερολόγιο σχετικό με την παράσταση, για κάθε σχολική μονάδα.