ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Στις 23 Δεκεμβρίου οι μαθητές/τριες της Α΄και Β΄ τάξης παρουσίασαν στο σχολείο μας τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μας. Σκοπός αυτής της παιδικής παράστασης ήταν, όχι μόνο το μήνυμα των Χριστουγέννων, μέσα από τη δημιουργική ψυχαγωγία, αλλά και η πρώτη επαφή των παιδιών με την κλασική μουσική και τους μεγάλους συνθέτες, όπως ο Τσαϊκόφσκι. Η ιστορία, οι νότες και οι μελωδίες του « Καρυοθραύστη ” , που ανέβασαν οι μικροί μας μαθητές, επικοινώνησαν με τον ψυχικό κόσμο των παιδιών αφήνοντας σε κάθε ένα από αυτά, θέλω να ελπίζω, μια γλυκιά χριστουγεννιάτικη ανάμνηση.

Μέσα όμως από τη θεατρική μας παράσταση, πέρα από την ψυχική καλλιέργεια των παιδιών, καλλιεργήθηκαν και αξίες ζωής στους λιλιπούτιους ‘ηθοποιούς’ μας, καθώς η ανάθεση και ανάληψη συγκεκριμένων ρόλων προϋποθέτει αξίες ζωής, όπως : ευθύνη, συνέπεια, αυτοπειθαρχία, αυτοσεβασμός, σεβασμός στην ομάδα και εμπιστοσύνη σ΄αυτήν,  συνεργασία, ομαδικότητα, κοινωνικότητα, τόνωση της αυτοπεποίθησης, αλλά και ανακάλυψη του εαυτού τους.

Εδώ επιβεβαιώνεται περίτρανα η θέση του μεγάλου ηγέτη της αρχαίας Αθήνας Περικλή ότι «Το θέατρο μορφώνει».

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και με ΥΓΕΙΑ να μας βρει όλους το νέο έτος !

ΑΥΓΕΡΙΝΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.